Propad německého průmyslu. Prý ještě horší, než za pandemie

05.05.2023 15:40 | Ze sítí

Německá ekonomika čelí dalšímu propadu. Podle nejnovějších dat spolkového statistického úřadu Destatis zaznamenaly průmyslové zakázky v německých továrnách v březnu největší pokles od vypuknutí pandemie covidu v roce 2020. Nové zakázky, podle nichž se poté řídí průmyslová výroba, se oproti předchozímu měsíci snížily o 10,7 %.

Propad německého průmyslu. Prý ještě horší, než za pandemie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zchátralá továrna, ilustrační foto

Průmyslové zakázky v německých továrnách zaznamenaly v březnu největší pokles od roku 2020. Jde tak o větší pokles než v době pandemie koronaviru, která ochromila globální ekonomiku v rámci lockdownů a uzavírání hranic. Jde o jasný signál, že největší evropská ekonomika čelí prudkému poklesu.

Podle předběžných údajů Destatisu se nové zakázky snížily o 10,7 %. Pokles byl mnohem prudší než 2,8% pokles, který předpovídali finanční analytici, jak informuje server barrons.com.

Průmyslové objednávky přitom v předchozích měsících mírně rostly, což dávalo Německu naději, že zvládne dopady války na Ukrajině a následné energetické krize lépe, než se obávalo. Nejnovější údaje však znovu signalizují horšící se stav ekonomiky. „Tento údaj ničí dobrý začátek roku pro německý průmysl a je skutečným signálem recese,“ uvedl ve výzkumné zprávě ekonom banky LBBW Jens-Oliver Niklasch.

Úřad Destatis uvedl, že pokles byl zaznamenán ve většině oblastí zpracovatelského průmyslu, přičemž zahraniční zakázky se snížily o 13,3 % a domácí zakázky o 6,8 %. Podle ekonoma Berenberg Bank Holgera Schmiedinga by ale mohlo jít jen o výjimku v jinak mírně rostoucí ekonomice.

Totéž tvrdí i německé ministerstvo hospodářství, které poznamenalo, že nové zakázky byly v poslední době velmi volatilní a že klíčové ekonomické ukazatele zůstávají na vzestupném trendu, který začal koncem loňského roku.

Evropská centrální banka ve čtvrtek dále zvýšila své základní úrokové sazby, čímž zdražila úvěry pro podniky, protože se snaží snížit inflaci, aniž by příliš omezila hospodářský růst v celé eurozóně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

??????, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesaruman , 05.05.2023 15:57:21
Není se čemu divit.Chybí ruské trhy a suroviny. A bude hůř.Evropa je sama sobě nepřítelem.

|  5 |  0

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …