Proslulý německý levičák plánuje odchod Čechů, Poláků a Maďarů z EU. Když prý zmizí, bude to pro integraci jen dobře

31.12.2017 17:02 | Zprávy

Německý politik Zelených Daniel Cohn-Bendit věští odchod Česka, Polska a Maďarska z EU. Pro evropské společenství by prý odchod těchto zemí mohl být dobrou zprávou. Informoval o tom server německého týdeníku Der Spiegel s odvoláním na další zdroje.

Proslulý německý levičák plánuje odchod Čechů, Poláků a Maďarů z EU. Když prý zmizí, bude to pro integraci jen dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

V roce 1968 vedl Daniel Cohn-Bendit studentské levicové protesty. A zdá se, že povaha buřiče mu zůstala i v roce 2017. Nezdráhá se totiž vyslovit myšlenku, která se řadě evropských politiků příčí. Nepovažuje odchod Británie z EU za nijak hrozivý moment. Má za to, že EU teď může být kompaktnější a může lépe najít shodu. Pokud by se Česko, Maďarsko nebo Polsko rozhodly následovat britský příklad, z EU by se mohlo stát ještě stabilnější společenství. Daniel Cohn-Bendit předpokládá, že Česko, Polsko a Maďarsko Evropskou unii nakonec opustí.

Celý článek v němčině naleznete zde

S odchodem Velké Británie z EU se zmenší rozpočet EU, zmenší se tedy i objem dotací, které potečou do jednotlivých zemí. Podle německého politika by měly méně peněz dostat především ty země, které odmítají být solidární. Daniel Cohn-Bendit měl zřejmě na mysli solidaritu v migrační krizi a fakt, že Česko, Maďarsko i Polsko odmítají přijímání migrantů podle kvót. Ve chvíli, kdy do těchto zemí přestanou téct evropské peníze, v řečených zemích prý tak jako tak zesílí hnutí, která budou požadovat odtržení od EU.

Pokud se Česko, Polsko či Maďarsko nechtějí podílet na „přestavbě“ EU, měly by podle politika Zelených Unii tak či tak opustit. A jak by reforma měla podle německého politika vypadat? Daniel Cohn-Bendit by se přidržel návrhů francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jenž by si představoval, že jádro EU se v budoucnu zformuje kolem zemí platících eurem. Budou mít do budoucna jeden společný rozpočet. Z EU by se také postupně mohl stát federativní stát Spojené státy evropské, se společným rozpočtem a armádou.  

V budoucnu by mohly tyto země docílit stejné dohody, jakou si teď vyjednává Velká Británie. Němečtí politici by podle Daniela Cohn-Bendita měli odhodit své předsudky a kývnout na Macronův plán.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

23:01 Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

Podnikatel a miliardář Elon Musk stíhačky F-35 označil za zastaralé, drahé a špatně navržené. Podle …