Protektor Heydrich to prý s Čechy nemyslel zase tak špatně. Přečtěte si, co k tomu sepsal historik Krystlík

26.06.2015 9:36 | Zprávy

Heydrich to s námi zas tak špatně nemyslel a vysokou školu mohl přece za války studovat, kdo chtěl. To plyne z textu česko-německého spisovatele a historika Tomáše Krystlíka, který vyšel jako kritika prezidenta Zemana a jeho tvrzení, že nás chtěl Heydrich „zotročit“.

Protektor Heydrich to prý s Čechy nemyslel zase tak špatně. Přečtěte si, co k tomu sepsal historik Krystlík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rekonstrukce antentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha

Prezident Zeman se vyjádřil na adresu islamismu, kdy teroristy označil za hrozbu, vůči které se musí bojovat společně, jinak můžeme skončit, jako s námi zamýšlel Heydrich. „Mnohem fatálnější pro způsob českého uvažování a nazírání na svět jsou nepravdivá klišé o Heydrichových plánech,“ píše Krystlík.

Rozebírá Heydrichovu tajnou řeč, ve které se Heydrich vyjadřuje k osudu našeho národa, a podotýká, že sám Heydrich ve svém projevu zdůraznil, že jsou to jen teoretické způsoby zacházení s jednotlivými skupinami Čechů.

„Při pozornější četbě textu Heydrichova projevu laskavý čtenář nahlédne, že smrt hrozila pouze některým Čechům,“ obhajuje Krystlík a dodává, že se jednalo hlavně o ty, kteří mohli „Čechy někdy sešikovat a vést k odporu“. Tedy ty lidi, kteří měli možnost nějakým způsobem brojit proti režimu. Ti, co nevyhovovali rasou a smýšlením, se měli vystěhovat, těm, co nevyhovovali jen rasou, mělo být zabráněno v plození dětí, ale jinak měli v klidu dožít. „S ostatními se nic dít nemělo,“ podotýká Krystlík.

Celý text zde

Následně zabředne do statistik, kdy „87,54 % Čechů je vhodných pro přenárodnění“. Krystlík považuje za „skandál“, že se tato fakta dozvídáme až nyní, když situace nebyla podle něj zdaleka tak kritická, jak nám říká historie.

Dokonce jsme měli podle Krystlíka  nasazení na práci v Německu lepší podmínky pro život než Němci, protože jsme měli stejné mzdy, platy a povinnosti, nemuseli jsme však na nic přispívat a dokonce měli delší dovolenou. „...A ve velkých továrnách, jako příklad nechť poslouží plzeňské Škodovy závody, se pořádaly každý pátek po pracovní době zdarma zábavné estrády pro české zaměstnance,“ říká Krystlík a kritizuje Zemana za použití slova „zotročení“.

Nakonec se začne zabývat i vysokými školami, které sice byly zavřené, měli jsme však možnost studovat v Německu, pokud se člověk předtím věnoval lékařství či technickému oboru. Do Německa pak odešlo studovat 36 studentů v první vlně a později vysoké školství podporoval K. H. Frank, který chtěl, aby českých studentů bylo na německých školách více.

Pravda je podle Krystlíka taková, že ve finále německým školstvím prošlo na 3000 studentů, zpětně jim však v Československu tituly nikdo neuznal.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

10:10 Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

Donald Trump se vrací do Bílého domu. Je připraven a ví, jak to tam chodí, což naznačuje, že jeho pr…