„Já osobně budu hlasovat proti tomuto zákonu,“ prohlásil Jiří Čunek dnes v Senátu Parlamentu ČR. Způsob, jímž v parlamentu došlo k schválení upravených parametrů valorizace důchodů, považuje za neústavní.
Podotýká, že každý soud si samozřejmě může jakýkoliv zákon vyložit jinak, vzhledem k tomu, že není možné, aby existovaly zákony pro každý specifický případ. Ve stávajících zákonech je však dle něj tolik nejasností, že výklady soudů se pak diametrálně různí, a tyto nejasnosti by se měly zkoušet odstraňovat. Připomíná větu, která rezonovala napříč českými médii, že „polovina ústavních právníků říká ano, a polovina říká ne“. „Jestli jsou to opravdu poloviny, to já nevím,“ přiznává. „Jisté je, že už to, že vznikne tak velká pochybnost, je podle mého názoru špatně,“ míní Čunek.
Proti tomuto zákonu bude hlasovat, přestože si myslí, že úprava státního rozpočtu a škrty jsou namístě. Říká však, že v politice v dnešní době vládnou hlavně symboly – a začít právě škrty u důchodců není dobré. Jako první se podle Čunka měly zmrazit superhrubé mzdy. Vytvořil by se tak polštář pro snížení státního dluhu. Až pak by bylo možné pokračovat právě například škrty u důchodců. Kdyby lidé viděli, že se šetřit začíná v celém systému, přijali by dle jeho slov zákon lépe. „Morální apel ze strany starobních důchodců by nebyl tak silný, protože by viděli, že se bude brát všem, a to teď nevidí,“ podotkl Čunek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.