Protiústavní. Jiří Čunek má jasno. Začít šetřit u důchodců? Také špatně

08.03.2023 16:36 | Zprávy

„O protiústavnosti jsem přesvědčen,“ prohlašuje senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) o schválení valorizace důchodů. Úpravu státního rozpočtu považuje za nutnou, nemělo se ale začínat u důchodců. Kdyby důchodci viděli, že se škrtá i jinde, přijali by to lépe. Vláda by měla začít snižovat napětí mezi generacemi, míní.

Protiústavní. Jiří Čunek má jasno. Začít šetřit u důchodců? Také špatně
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Jiří Čunek

„Já osobně budu hlasovat proti tomuto zákonu,“ prohlásil Jiří Čunek dnes v Senátu Parlamentu ČR. Způsob, jímž v parlamentu došlo k schválení upravených parametrů valorizace důchodů, považuje za neústavní.

Podotýká, že každý soud si samozřejmě může jakýkoliv zákon vyložit jinak, vzhledem k tomu, že není možné, aby existovaly zákony pro každý specifický případ. Ve stávajících zákonech je však dle něj tolik nejasností, že výklady soudů se pak diametrálně různí, a tyto nejasnosti by se měly zkoušet odstraňovat. Připomíná větu, která rezonovala napříč českými médii, že „polovina ústavních právníků říká ano, a polovina říká ne“. „Jestli jsou to opravdu poloviny, to já nevím,“ přiznává. „Jisté je, že už to, že vznikne tak velká pochybnost, je podle mého názoru špatně,“ míní Čunek.

Proti tomuto zákonu bude hlasovat, přestože si myslí, že úprava státního rozpočtu a škrty jsou namístě. Říká však, že v politice v dnešní době vládnou hlavně symboly – a začít právě škrty u důchodců není dobré. Jako první se podle Čunka měly zmrazit superhrubé mzdy. Vytvořil by se tak polštář pro snížení státního dluhu. Až pak by bylo možné pokračovat právě například škrty u důchodců. Kdyby lidé viděli, že se šetřit začíná v celém systému, přijali by dle jeho slov zákon lépe. „Morální apel ze strany starobních důchodců by nebyl tak silný, protože by viděli, že se bude brát všem, a to teď nevidí,“ podotkl Čunek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dnešním dnem jsme skončili jako právní demokratický stát, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 08.03.2023 17:38:40
Právě to odhlasovali. 46 senátorů pro, 12 statečných proti. Nejvýstižněji toto zničení právního demokratického státu zdůvodnil předseda Senátu Vystrčil a to přibližně slovy, že když jde o zájem všeho lidu, musí právní stát stranou. Doufám, že novináři nebo jiní budou mít přesné znění tohoto výroku. Mám za to, že něco podobného ani Gottwald nepředvedl v r. 1948. Senát jako ochránce demokracie a právního státu skončil. Není už žádný důvod k jeho existenci.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…