Nedávno se v uznávaném deníku Wall Street Journal objevil článek, který vážně připouštěl možnost, že koronavirus pocházel z laboratoře ve Wuchanu. Text o trojici vědců, kteří měli být s příznaky podobnými koronaviru hospitalizováni již několik měsíců před propuknutím pandemie, odkazoval na zprávy tajných služeb a mnozí o něm hovořili jako o průlomu.
Do té doby totiž byly jakékoliv spekulace o laboratorním původu koronaviru označovány jako „dezinformace“ a sociální sítě na ně nekompromisně upozorňovaly, pokud je rovnou nemazaly. Facebook v únoru oficiálně oznámil, že bude takové zprávy mazat, neboť je po „konzultacích s odborníky“ vyhodnotil jako dezinformace. V Česku byla za úvahy o umělém původu vysmívána například viroložka Soňa Peková.
V posledních dnech ovšem dochází ke změně postoje, informace o laboratorním původu viru už nejsou kategoricky nálepkovány jako dezinformace či „misinformace“. Facebook oznámil změnu politiky 26. května, když výzvy k vyšetření informací začaly zaznívat i od Bidenovy vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: jav