CEFC China Energy je soukromou společností, jejíž vliv a moc přesahují hranice země. O tom svědčí i nedávná koupě podílu v ruském státním ropném gigantu Rosneft za téměř deset miliard dolarů. O vyšetřování šéfa firmy Jie Ťien-minga poprvé informovala čínská média včera, ale podrobnosti zatím nejsou známy. Prozatím je zřejmé, že je vyšetřován pro podezření z hospodářské trestné činnosti, která se v Číně trestá velmi přísně. Čínský deník South China Morning Post přinesl informaci potvrzenou z několika zdrojů, podle které došlo k zatčení Ťien-minga na přímý příkaz prezidenta Číny Si Ťin-pchinga.
Pokud se v těchto případech prokáže porušení zákona, čínská vláda nezřídka převezme kontrolu nad celou společností. Jak uvádí zpravodajská agentura Reuters, minulý týden se tak stalo v případě pojišťovny Anbang Insurance Group. Zvýšená kontrola hospodaření velkých soukromých firem čínskou vládou je podle profesora Christophera Baldinga z Peking HSBC School of Business v Šen-čenu důsledkem zhoršujícího se stavu finančního systému.
Profesor Balding předpovídá, že v rámci současného „zátahu“ dojde k převzetí kontroly nad více soukromými firmami. Pozornost vlády se nyní zaměřila právě na CEFC China Energy, která původně působila na trhu s pohonnými hmotami, ale časem se z ní stal nadnárodní ropný konglomerát s cílem stát se klíčovým hráčem nejenom na čínském trhu. Loni v září proto firma koupila zmiňovaný podíl v Rosneftu ve výši 14,16 % za 9,1 miliardy dolarů.“
Podle zjištění Reuters CEFC China Energy expandovala do Čadu, Spojených arabských emirátů či Kazachstánu, a to v rámci investování i do dalších projektů, nejen těch, které souvisejí s energetikou. Problém představuje dluh společnosti a nedostatek informací o jejích vlastnících. „Právě z tohoto důvodu odmítla Česká národní banka posvětit zvýšení podílu společnosti ve finanční skupině J&T Finance Group (JTFG).
Problému CEFC China Energy se věnuje také zpravodajská agentura Bloomberg, která zmiňuje, že v souvislosti s informacemi o zahájení vyšetřování Jien Ťien-minga došlo k okamžitému poklesu akcií společnosti v Hong-Kongu, Singapuru i Šen-čenu. Společnost sama sebe označuje za největší soukromou ropnou a plynárenskou společnost, zaměstnává 50 000 lidí a její příjem činí více než 40 miliard dolarů.
Jisté nesrovnalosti provázejí společnost od jejího samotného vzniku a následného posilování vlivu v posledních letech. „Největším tajemstvím rychlého rozmachu CEFC je, odkud přesně mají takové obrovské finanční sumy. Na tuto otázku nebyl nikdo z této společnosti schopen odpovědět,“ podivuje se Laban Yu, analytik společnosti Jefferies Group LLC, který předpokládá, že v rámci vyšetřování předsedy společnosti tato záležitost přijde na přetřes.
Renomé společnosti CEFC nevylepšuje ani nedávná kontrola ve Spojených státech, po které byli loni v listopadu zatčeni v New Yorku dva zaměstnanci. Oba čelí podezření z korupčního jednání, když měli prezidentovi Čadu předat 2 miliony dolarů na úplatcích a dalšího půl milionu měli předat vysokému ugandskému úředníkovi. „Společnost nicméně uvedla, že v Ugandě nemá žádné investice a v Čadu s vládou ani nejednala,“ píše Bloomberg.
K situaci se prostřednictvím reportéra Respektu Ondřeje Kundry vyjádřil český zástupce CEFC Tvrdík. „Jaroslav Tvrdík řekl @RESPEKT_CZ k údajnému zatčení a vyšetřování Jie Tien-minga: Firma popíra zatčení chairmana. Já víc než vy nevím, vše je v rovině prý, údajně, možná...“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro