Hlasování v prvních otevřených zvláštních volebních okrscích, které byly zřízeny v budově ambasády v Brasílii a na konzulátu v Sao Paulu, se mohou zúčastnit voliči, kteří se předem zapsali na zvláštním volebním seznamu zastupitelského úřadu. V Brasílii se registrovalo 17 voličů, v Sao Paulu 57, což je méně než ve volbách před pěti lety. V prvních minutách v Brasílii odhlasovalo několik málo voličů, v Sao Paulu zatím nikdo. Účast se očekává zhruba na celorepublikovém průměru před pěti lety, tedy kolem 60 procent.
Hlasovat již dnes mohou také čeští občané v USA, v Argentině a v Chile. Volby pak budou pokračovat postupně podle časových pásem na úřadech v Austrálii, Asii, Africe a nakonec v Evropě.
Volební místnosti mají být v zahraničí otevřeny podle ministerstva zahraničí na 109 místech podobně jako při říjnových sněmovních volbách. Při předchozích prezidentských volbách před pěti lety jich bylo o sedm méně.
Hlasovat budou moci například i vojáci na základnách Balad v Iráku a Bagrám v Afghánistánu. V Iráku se bude moci hlasovat znovu na konzulátu v Irbílu. V Číně budou mít možnost volit nově na konzulátu ve městě Čcheng-tu, metropoli čínské provincie S'-čchuan. Stejnou příležitost budou mít na ambasádách v barmském Rangúnu a kambodžském Phnompenhu.
K prvním prezidentským volbám se přihlásilo v cizině na 7200 českých voličů, nyní jich je v seznamech zhruba 9000. Počet voličů se ale zvýší ještě o ty, kteří přijdou hlasovat s voličským průkazem. Před pěti lety v zahraničí v prvním kole hlasovalo asi 8900 lidí, ve druhém 10.700 voličů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk