První Pavlovo veto. K novele o přísedících u soudů

02.09.2024 0:00 | Monitoring

Hlava státu šetří jak při udělování milostí, tak při vetování zákonů. Ale teď jednu novelu zákona vetovala. Konkrétně novelu z oblasti soudnictví. Mimo jiné proto, že je přesvědčena, že se k širšímu vyjádření má dostat i opozice. Tu dnes tvoří hnutí ANO a SPD.

První Pavlovo veto. K novele o přísedících u soudů
Foto: Facebook
Popisek: Petr Pavel vysílá nový pořad s názvem Zeptejte se prezidenta

Petr Pavel, prezident republiky vetoval novelu zákona o přísedících u soudu.

„Prezident republiky Petr Pavel využil své pravomoci stanovené v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky a vrátil Parlamentu České republiky zákon, kterým se mění zákon č. 6/2002 Sb., o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších zákonů (zákon o soudech a soudcích), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony,“ oznámil Pražský hrad.

Ve stanovisku, které taktéž uveřejnil Pražský hrad, vyjádřil obavu, že k tématu omezení počtu přísedících chyběla podrobnější debata. Mimo jiné proto, aby mohla své stanovisko vyjádřit i opozice.

„Rovněž se domnívám, že přijetí tak důležité změny v soudnictví, jako jednomu z pilířů demokracie, měla předcházet podrobná politická debata tak, aby předloha měla větší oporu i v hlasech opozice,“ uvedl prezident.

A vedle toho prý úpravu považuje celkově za nekoncepční.

Přijatou úpravu považuji za nekoncepční, nedostatečně a nepřesvědčivě odůvodněnou a v kontextu evropské právní kultury za krajně neobvyklou. Zákonodárce podle mého názoru rezignoval na reformu stávající právní úpravy tradičního institutu přísedících, známého již z dob první republiky, a místo nápravy právních a praktických problémů, které současná úprava přináší a kterých jsem si vědom, rozhodování v senátech za účasti přísedících rovnou ruší nebo výrazně omezuje ve prospěch samosoudcovského rozhodování. Jsem přesvědčen, že nedostatky současné právní úpravy soudních řízení, související s institutem přísedících spíše okrajově, po plánované redukci počtu přísedících nezmizí. Nová komplexní úprava postavení přísedících a rozsahu jejich účasti na rozhodování soudů by měla být posuzována jako součást rekodifikace civilního či trestního řízení (podotýkám, že oba základní procesní řády, tj. trestní řád a občanský soudní řád, byly přijaty v 60. letech minulého století a následně nesčetněkrát novelizovány). Teprve se zohledněním a s analýzou všech souvislostí trestního i občanského soudního řízení a také po důkladné politické diskusi je možné odpovědně přistoupit k reformě, v jejímž rámci budou přirozeně posuzovány i smysl a význam účasti přísedících na soudních řízeních, nikoliv nyní pouze vytrhnout tradiční institut z celého systému,“ napsal prezident.

Zdůraznil, že systém, přísedících funguje i v řadě jiných zemí EU a naznačil, že by bylo dobré zachovat ho i v Česku, protože jde o prvek, který může přispět k větší demokratizaci, legitimitě a otevřenosti soudnictví. Pakliže by novela fakticky snížila počet přísedících na zlomek současného stavu, podle prezidenta by to byl problém.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…