„Říkali jsme mu ,medvídku'. Myslím si, že Havel měl kabaret rád, takže to bude takové adekvátní,“ vzpomíná Marie Vodičková, manželka spoluzakladatele a mnoho let i ředitele Divadla Na Zábradlí.
Premiéry se zúčastnila i sousedka Havla z Hrádečku a editorka knihy jeho textů o divadle Anna Freimannová. „Myslím, že představitel Václava byl dobře vybraný. Dobře ho vystihoval. Jsem vděčná, že neráčkoval, protože většinou se Havel interpretuje tím, že ráčkuje, a tím je všecko ostatní ztracené,“ zhodnotila. „A myslím si, že i paní Spurná Olgu občas trefila. V některých těch scénách jsem se s Olgou potkala – nejen, že je jí fyzicky dost podobná, ale měla sílu té osobnosti,“ dodala.
Hra o tom, jak si dělat z ikon legraci
Pamětníci se dle svých slov sice bavili, ale od mladých tvůrců očekávali nějaký vyhraněný pohled. „Uznávám, že mají ohromné nápady, na tři premiéry by to stačilo. Režijní nápady – skvělé. Ale ten portrét Havla mi z toho nevyrůstá,“ podotkla Vodičková.
„Myslím, že víc než o Václavu Havlovi je ta inscenace o tom, jak se můžeme vztahovat k ikonám a jak si z nich můžeme dělat legraci,“ uvedl Českému rozhlasu divadelní kritik Martin Zahálka.
Druhá premiéra kabaretu Velvet Havel proběhne dnes večer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem