Například výzkumnice z Psychologického ústavu Akademie věd ČR Martina Klicperová-Baker seznámila na semináři přítomné s výsledky průzkumu evropské mentality v souvislosti s rusko-ukrajinskou krizí. Podle výzkumnice je v Česku 48 procent občanů bez silného názoru, tito občané jsou označení jako „nedemokraté“. Další skupinou jsou „demokraté“, kteří se dělí na racionální proukrajinské demokraty, kterých je 22 procent, a protiruské demokraty, těch je sedm procent. Ve výzkumu jsou i „antidemokraté“, kteří se rovněž dělí na dvě skupiny. Větší z nich jsou proruští postkomunisté (15 procent) a obecně dezinformovaných antidemokratů je v Česku pak devět procent, přibližuje Jana Bobošíková.
Výzkumnice také představila, jak se tyto skupiny rozprostřely mezi voliče politických stran. Proukrajinští a protiruští demokraté volí převážně SPOLU a PirSTAN, proruští postkomunisté a dezinformovaní občané volí ANO a SPD. Skupina „nedemokratů“ je podle výzkumnice rozprostřena v celém politickém spektru.
Proruské postkomunisty a obecně dezinformované občany spojuje strach z přistěhovalců, nedůvěra ve veřejnoprávní média a názor, že by se čeští politici měli starat především o naše lidi.
„Analytička z Psychologického ústavu Akademie věd, která by měla být nestranná, ubezpečila všechny přítomné, že tomu tak vůbec není, že Psychologický ústav Akademie věd se společensky angažuje,“ pokračuje Bobošíková.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.