Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO), tvořená hnutím ANO a ČSSD, před třemi lety veřejnosti oznámila, že zruší superhrubou mzdu. Jenže po tři roky se k tomu neměla. Superhrubou mzdu chce zrušit až teď, v době, kdy celý svět trápí pandemie koronaviru, a navíc tak činí způsobem, který podle Klimeše může být stejně nebezpečný jako sám koronavirus, napsal na blogu Aktuálně.cz publicista.
Babiš volá po zavedení rovné daně ve výši 15 procent. ČSSD by ráda zavedla daň z příjmu ve výši 19 procent. Šéf ANO Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček se ale shodují v tom, že lidé s příjmy nad 140 tisíc měsíčně a více by měli platit 23 procent, a ne jen 15 či 19 procent. Jenže podobné daňové experimenty mohou prý v této době uškodit stovkám tisíc lidí.
Ekonomičtí experti z Národní ekonomické rady vlády a z VŠE se shodují, že by těmto lidem mnohem víc pomohlo, kdyby se zvýšila daňová sleva na poplatníka, a to z dnešních asi 24 tisíc na 30 či více tisíc.
Z Babišova návrhu by podle Klimeše lidé s nízkými příjmy získali jen asi 100 korun, ale vysokopříjmové skupiny by získaly až 44 tisíc. Koronavirová krize přitom ekonomicky nejvíc poškodí především nízkopříjmové skupiny, kterým Andrej Babiš reálně šetří na daních jen velmi málo. A to podle Klimeše může být stejně nebezpečné jako samotný koronavirus.
„Špatně je snad úplně všechno,“ zhodnotil rozdílné návrhy ANO a ČSSD Klimeš v textu na blogu serveru. „A to nejděsivější – není ani zahrnutý do návrhu rozpočtu na příští rok, ač jde o legraci za osmdesát miliard korun. To vše dramaticky zvyšuje nebezpečnost aktuálního politikaření,“ nebral si servítky publicista.
Pokud se politici nechtějí v oblasti daní řídit radami expertů, udělali by podle Klimeše lépe, kdyby na daně nesahali vůbec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp