Puč v Číně? Ukázalo se, že je to jinak

26.09.2022 11:31 | Zprávy

Spekulace o osudu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga začínají pomalu utichat. Tvrzení o tom, že v Pekingu proběhl vojenský převrat, po kterém byl čínský prezident umístěn do domácího vězení, mohou mít podle mnoha analytiků a novinářů dosti elementární vysvětlení a objevují se názory, že šlo o ukázku, co dokážou algoritmy sociálních sítí a vše bylo „možná jen zbožné přání některých lidí“. Přicházejí však také zprávy, že je Si Ťin-pching možná skutečně držen ve svém domě. Má však za tím být jiná příčina, nežli vojenský puč.

Puč v Číně? Ukázalo se, že je to jinak
Foto: Repro Gov.cn
Popisek: Čínský prezident Si Ťin-pching, videokonference s prezidentem USA

Pro zvěsti šířící se po sociálních sítích se neobjevily žádné důkazy a mnoho podobných zpráv může mít vcelku jednouché vysvětlení.

Spekulace o puči proti čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi se začaly objevovat poté, co se lídr země vrátil ze summitu Šanghajské organizace pro spolupráci z Uzbekistánu, což byla vůbec jeho první zahraniční cesta od doby, co se z Číny do celého světa rozšířila pandemie covidu-19.

Si Ťin-pching se po návratu z cesty neukázal na veřejnosti a sociální sítě tak zaplavily divoké domněnky o jeho osudu, které zmiňovaly, že již není hlavou Lidové osvobozenecké armády a že armádní velitelé proti prezidentovi Číny zasáhli. Vše podpořilo to, že z Pekingu nepřišlo žádné oficiální vyjádření.

Divoká tvrzení se podle serveru firstpost.com začaly objevovat poté, co několik neověřených účtů na sociálních sítích začalo sdílet tvrzení o vojenském převratu v Číně. Účet na twitteru s názvem New Highland Vision, který má více než 20 000 sledujících, 22. září napsal, že bývalý čínský prezident Chu Ťin-tchao a bývalý premiér Wen Ťia-pao přesvědčili Songa Pchinga, bývalého člena stálého výboru politbyra, aby od Si převzal kontrolu nad Ústředním úřadem stráží (CGB).

V příspěvku se psalo, že měl Si Ťin-pching kvůli tomuto dění přiletět 16. září ze Samarkandu, ale byl zadržen na pekingském letišti a umístěn do domácího vězení. Účet sice dodal, že toto tvrzení zatím neověřil a skutečnost se ukáže až na zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Číny, spekulace ale na to již nabraly raketovou rychlost a objevovaly se zprávy, které tyto informace měly potvrzovat.

Jednou z takovýchto zpráv je například rušení letů v některých oblastech Číny.

Komentátorka Jennifer Zengová s 200 tisíci sledujícími navíc na sociální sítě nahrála video, v němž tvrdila, že k čínskému hlavnímu městu míří velká vojenská kolona.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystrčil vynadal Trumpovi: Lže a dezinformuje

16:39 Vystrčil vynadal Trumpovi: Lže a dezinformuje

„Trump je buďto natolik hloupý, že takové dezinformace konzumuje a rozšiřuje, nebo je to bezcitný by…