Putin nás ošidil, štve nás proti všem. Hlas z Ruska byl připomenut

13.05.2022 13:45 | On-line

Esej novinářky a spisovatelky Lizy Alexandrovové-Zorinové o stavu ruské společnosti a její promyšlené přípravě k militaristické akci vznikla před několika lety – konkrétně v roce 2017. DeníkReferendum.cz ji připomíná nyní. Dotyčná popisuje neutěšený stav v Rusku, i jak jsou s ním Rusové smíření, ale zároveň nespokojení.

Putin nás ošidil, štve nás proti všem. Hlas z Ruska byl připomenut
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na Rudém náměstí v Moskvě

„V Rusku opozice nechce být opozicí a občané nechtějí být občany. Trpí komplexem oběti, věří, že na nich nezáleží a že nemají sílu cokoli změnit,“ poznamenává úvodem eseje ruská žurnalistka a spisovatelka.

Hovoří o tom, jak občané nechodí k volbám, nechodí na demonstrace a nebojují za svá práva. „Sto čtyřicet milionů lidí se nachází v somnambulním stavu hraničícím se ztrátou pudu sebezáchovy,“ zmiňuje v eseji. 

„Nenávidí moc, ale patologicky se bojí její změny. Vnímají nespravedlnost a nejistotu, ale nesnášejí bojovníky za občanská práva. Nenávidí byrokraty a vládu, ale podporují totální zasahování státu do všech oblastí života. Bojí se policie, ale chtějí větší policejní kontrolu v zemi. Cítí se podvedeni, ale věří televizi. Jako mantru opakují: Jen aby nebyla válka, ale z války se radují. Jsou to oběti s pocitem všeobecné nadřazenosti, které nejenže nemohou, ale ani nechtějí nic ovlivnit,“ zmiňuje. 

Hovoří o tom, jak žila s manželem ve středním Rusku, kde obyvatelé vsi byli hluční, konfliktní lidé. „Po večerech bylo na ulici slyšet křik: Někomu ukradli slepici, jinému otrávili psa, dalšímu odloudili ženu, kohosi zbili — a ten, vyzbrojen sekerou, běžel potrestat viníky,“ uvedla. 

„Hlavní město se však od této vesnice příliš neliší. Když vláda začala rušit nemocnice a léčebné projekty včetně národního onkologického programu, byli pobouřeni všichni, jak pacienti, tak lékaři. Koneckonců se to týkalo všech. Moskvané se navíc potýkali s problémy při získávání léků a kvót na operace a ‚bezplatné‘ zdravotnictví začalo být pro mnohé nedostupné, protože státní nemocnice se začaly měnit v placené kliniky,“ vyprávěla příběh spisovatelka, jak potkávala sousedku, jež láteřila na vládu i zdravotní reformy, ale připojovat se k lékařům demonstrujícím proti zavírání nemocnic, vrtěla hlavou, že se stejně nic nezmění.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák před lidmi o Bekově reformě: Korporáty potřebují otroky. Asie si nás namaže na chleba

13:03 Drulák před lidmi o Bekově reformě: Korporáty potřebují otroky. Asie si nás namaže na chleba

Korporáty potřebují otroky, nikoliv svobodně přemýšlející lidi s logickým myšlením. Pro vazalský stá…