Donald Trump opět překvapil evropské spojence. Jak informoval kupříkladu britský Guardian, americký prezident plánuje stáhnout téměř 9 500 amerických vojáků z Německa. Ze současného stavu, kdy je v Německu umístěno téměř 35 tisíc amerických vojáků, by náhle bylo „jen“ 25 tisíc. Nejmenovaný vyšší vládní činitel podle Guardianu tvrdí, že jde o výsledek dlouho vyvíjeného plánu náčelníka generálního štábu Marka Milleyho, nikoliv o výsledek sporů mezi Donaldem Trumpem a Angelou Merkelovou. Podle dalšího zdroje už se i ví, kam budou vojáci přesunuti. Část prý bude směřovat do Polska, část do dalších spojeneckých zemí a část se vrátí domů.
Není žádným tajemstvím, že vztahy mezi Spojenými státy a Německem nejsou z nejlepších. Trump kritizoval německou vládu jednak za to, že na obranu nedává dostatek prostředků a také že je „rukojmím“ Ruska, od kterého odebírá zdroje energie. Bývalý americký velvyslanec také kritizoval koaliční partnery Merkelové, kteří se zasazovali o jaderné odzbrojení.
Jak uvádí deník Euractiv, německý ministr zahraničí Heiko Maas v interview prohlásil, že vztahy mezi Německem a Spojenými státy jsou komplikované. V CDU pak Trumpovo rozhodnutí kritizovalo několik zákonodárců. Johann Wadephul, mluvčí poslanců CDU pro zahraniční otázky, prohlásil: „Tento plán znovu dokazuje, že Trumpova vláda ignoruje jeden z klíčových aspektů vedení: zapojení spojenců do rozhodování.“ Dodal, že z rozkolu těží pouze Rusko a Čína a tomu měl Washington „věnovat větší pozornost“.
Jak dále uvádí Euractiv, rozhodnutí bylo přivítáno v Polsku. Zatímco v Německu se nachází přibližně 34 500 amerických vojáků, v Polsku jich je méně než pět tisíc. Polský premiér Morawiecki už vyjádřil naději, že se část amerických vojáků přesune do Polska, a podpoří tak východní křídlo Severoatlantické aliance. Jde údajně o dlouhodobou snahu vládní strany PiS. Dále deník uvádí, že někteří američtí činitelé o Polsko jevili zájem jako o potenciální základnu pro americký jaderný arzenál, když sociální demokraté v Německu otevřeli debatu, zda má země zůstat pod „jaderným deštníkem Washingtonu“. Georgette Mosbacherová, velvyslankyně v Polsku, naznačila, že pokud by chtělo Německo oslabit NATO snížením svého „jaderného potenciálu“, pak by ho Polsko, které podle ní rozumí hrozbám pro východní křídlo NATO a platí svůj spravedlivý podíl, mohlo nahradit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas