Moderátorka se Eichlera ptala, kdo to vlastně Žluté vesty jsou, protože se z jejich řad zatím nevynořil žádný vůdce. „To je uskupení, které není centralizované, není organizované, vzniklo hodně spontánně, vzniklo na sociálních sítích a také tím, že se šířily petice a různé videonahrávky. Oni už mají ale 8 svých mluvčích. Někteří z nich mají dobrou odbornou úroveň, někteří horší,“ odpověděl analytik.
„Ovšem problém je v tom, že vláda a také prezident Macron je označil za samozvance,“ dostával se analytik k jádru věci. Toto označení prý v Čechách něco připomíná, když před 41 lety byli někteří v Československu označeni za samozvance. Ale rozdíl je v tom, že dnes existují sociální sítě, které tenkrát nebyly. Uvedl průzkumy, podle kterých Žlutým vestám vyjadřuje podporu 70 % až 75 % Francouzů, a říkají tak, že vyjadřují správné požadavky a mluví i za ně, tedy že sdílejí tyto požadavky a kritiky.
Moderátorka Jolka Krásná pak citovala zpravodaje z Francie Jana Šmída, který shrnul situaci, že lidé se tam nemají dobře a po vládě chtějí vstřícné kroky místo arogance. „Dala se vysledovat určitá arogance třeba v chování jejich půvabného p...p... jaksi Emmanuela Macrona?“ zamotala se moderátorka do otázky. „Který vlastně je mladý člověk, cestuje, potřásá si rukama s velkými politiky, nicméně, zajímá ho dění ve Francii? I tohle může být vnímáno jako arogance?“ ptala se Krásná. Eichler potvrdil, že přesně tak je to v této zemi vnímáno. Zmínil, že měl před jeden a půl rokem problémy, když Macrona, ke kterému má velmi kritický vztah, označil za „nafoukaného Emánka“. Je prý sice dobrý rétor, ale jeho projevů se Francouzi nenajedí, zopakoval analytik svou repliku, kterou použil i v rozhovoru pro PL.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas