Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

13.11.2024 18:50 | Monitoring

Jiří Jan Maria Melchior Lobkowicz, česko-švýcarský politik a finančník, se vyjádřil ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu. „Zvoleného prezidenta Donalda Trumpa lze definovat jako ,protiústavního autoritáře‘ a analogicky lze ideologii trumpismu označit jako fašistickou formu totalitarismu,“ napsal Lobkowicz. Ale ozvali se i jiní. Podle komentátora webu Info.cz Martina Schmarcze by se měli v Česku na pravici Trumpem inspirovat. Objet republiku a zjišťovat, co lidi trápí.

Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí
Foto: Screen INFO.cz
Popisek: Martin Schmarcz po amerických prezidentských volbách

„Co je to trumpismus? Trumpovy politické postoje jsou rozhodně pravicově populistické, proti volnému obchodu a proti imigrantům,“ napsal Lobkowicz na síti X vlastněné Elonem Muskem, který v Trumpově administrativě usedne na post ministra pro efektivitu.

Lobkowicz nakoukl i pod kapotu Trumpovy předvolební kampaně. Podle něho Trump záměrně děsil, strašil a vyhrožoval. „Trump důsledně popisoval stav Spojených států bezútěšnými slovy a označoval je za národ ve strašném nebezpečí, sužovaný bezprávím, chudobou a násilím, neustále ohrožovaný a vyhrožovaný, že ‚nezbude nic, absolutně nic‘,“ poukazuje Lobkowicz.

Zároveň u toho Lobkowicz vyzdvihuje Trumpovo tvrzení, že opravit systém USA může jen on. „Trump stále říká, že systém ‚může opravit‘ jenom on, a slibuje, že jako nový prezident bude jeho krédem ‚amerikanismus, nikoli globalismus‘. Jeho politika však bude upřednostňovat bohaté před méně majetnými,“ je přesvědčený Lobkowicz.

S označením za „populistického autoritáře“ pak Lobkowicz připomněl, že Trump odmítl omezení své exekutivy. „Trump jako ‚populistický autoritář‘ s radostí a hrdostí odmítl celou myšlenku omezení své moci jako exekutivy a nezajímá ho ústava a to, co umožňuje a nedovoluje,“ napsal.

A následoval výčet toho, co Donald Trump představuje a čím je. Trumpismus lze podle Lobkowicze připodobnit k fašismu. „Zvoleného prezidenta Donalda Trumpa lze tedy definovat jako ‚protiústavního autoritáře‘ a analogicky lze ideologii trumpismu označit jako fašistickou a formu totalitarismu. Kořeny tohoto nového ‚vlasteneckého‘ hnutí v USA a v Evropě lze nalézt v nacionalistických prestižních myšlenkách, v pravicových politikách oponujících socialismu a ekologickému liberalismu, v bílé nadřazenosti a rasismu a to vše zabaleno do křesťanské konzervativní ideologie,“ napsal na síti X Lobkowicz.

Stejný trumpismus se podle Lobkowicze řítí i na Českou republiku. A to ztělesněné hnutím Andreje Babiše. „Toto nové vlastenecké hnutí – jako emocionální oddanost národnímu státu – se v USA a v Evropě nabízí jako funkční předstíraná demokracie a politická náhrada sociálně otevřené liberální demokracie. Nechme se varovat ‚babismem‘, který se denně šíří na našich obrazovkách a sociálních sítích jako kopie trumpism a orbanism,“ zakončil své zamyšlení nad výsledky amerických voleb Jiří Jan Maria Melchior Lobkowicz.

Lobkowiczovo silné vyjádření pak příliš nekoresponduje s postojem Petra Fialy, který zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu neodsoudil, ale s Donaldem Trumpem si, jak tvrdí, volal. „Výborný hovor s Donaldem J. Trumpem! Poblahopřál jsem panu nově zvolenému prezidentovi k výhře ve volbách, hovořili jsme o Ukrajině, stejně jako o Izraeli a Blízkém východě. Také jsme vzpomněli jeho zesnulou manželku Ivanu a bavili se o prezidentových vzpomínkách na Prahu. Těším se na naši úzkou spolupráci!“ napsal premiér České republiky na Facebooku.

Zcela odlišně se pak na věc dívá konzervativní komentátor a vydavatel Martin Schmarcz. Ten volá po tom, aby se česká pravice u Donalda Trumpa inspirovala a aby vyrazila do chudých regionů a mluvila s lidmi. „Česká pravice by se měla inspirovat Trumpem. Objet si celou republiku včetně chudých a vyloučených oblastí, poslechnout si, co lidi trápí, a pak jim nabídnout konkrétní řešení. To pravicové bude vždy lepší než levicové. Viz USA,“ napsal na síti X Schmarcz.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 43 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Michal David: Vláda má pomáhat Čechům a až pak Ukrajině, dělá to naopak

20:44 Michal David: Vláda má pomáhat Čechům a až pak Ukrajině, dělá to naopak

Zpěvák Michal David se kriticky vyjádřil k vládě premiéra Petra Fialy a jejímu přístupu k Ukrajině. …