Rada vlády pro lidská práva chce upravit zacházení s uprchlíky. Ministerstvo vnitra nesouhlasí.

04.01.2016 16:55 | Zprávy

Zařízení pro zajištění cizinců by měla uprchlíky propustit, pokud jim nedokážou zajistit důstojné podmínky a také pokud je nebudou ostatní státy přebírat zpět. Zadržení běženci by měli dostat právní pomoc, aby se případně mohli včas bránit vyhoštění. Žádá to rada vlády pro lidská práva. Sestavila také desatero zacházení s dětskými uprchlíky. Podněty se chystá projednat kabinet. Ministerstvo vnitra s návrhy nesouhlasí.

Rada vlády pro lidská práva chce upravit zacházení s uprchlíky. Ministerstvo vnitra nesouhlasí.
Foto: MV ČR
Popisek: Utečenecký tábor - bývalá věznice - v Drahonicích v Ústeckém kraji.

Od poloviny loňského června policie zadržela 3293 cizinců bez řádných dokladů. V ČR fungují tři detenční centra - v Bělé pod Bezdězem je nyní obsazeno osm ze 700 míst, ve Vyšních Lhotách 43 ze 452 a v Drahonicích 54 z 240.

Před pár měsíci byla ale zřízení přeplněná a podle kritiků podmínky v nich neodpovídaly 21. století. Ombudsmanka Anna Šabatová po své kontrole v Bělé uvedla, že tam děti uprchlíků "žijí hůř než čeští vězni". Ke kritice se připojil i komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks. V Bělé, kde byly rodiny s dětmi, byl pak odstraněn ostnatý drát a ostraha má být v civilu.

Rada vlády pro lidská práva s podněty přišla začátkem října. Podle ní má ministerstvo vnitra zajistit uprchlíkům důstojné podmínky, jinak je má propustit. Propuštění rada žádá i v případě, pokud se nedaří vrátit zadržené do jiných států. Do Maďarska se podařilo od července do října z 1004 lidí předat 19. "Procentuální úspěšnost přemístění v jednotlivých měsících od června do října 2015 se pohybovala od 0,4 do 3,1 procenta," uvádí rada v podkladech pro vládu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…