Pokud jde o komunální volby, lhůta skončí v pondělí 18. srpna. Na nápravu pochybení v přihláškách na senátory je tato lhůta o tři dny delší. O připuštění senátních kandidátů k volbám musejí úřady rozhodnout nejpozději v pátek 22. srpna. U obecních voleb jim zákon dává možnost rozhodnout ještě o den později.
Kandidáti často uvádějí nesprávný věk
K nejčastějším prohřeškům standardně patří neúplné či nesprávně uvedené osobní údaje kandidátů, od jména přes věk až po adresu bydliště. „Kandidáti uváděli nesprávný věk, někdy si ubrali, jindy přidali dva až tři roky. Objevilo se i zdrobnělé křestní jméno, tedy jiné, než měl kandidát uvedené v občanském průkaze," řekla ČTK při minulých volbách například Irena Málková z pardubického magistrátu.
Nominující strany se zcela nevyvarovaly ani chyb ve zkratkách povolání či v uvádění akademických titulů svých kandidátů, některé musely napravovat zjevné překlepy. U některých uchazečů o volenou funkci chybělo prohlášení o souhlasu s kandidaturou.
Kandidáti na senátora někdy neplatí volební kauce
Spíše protestním záměrem než opomenutím bývalo u kandidátů na senátory nezaplacení volební kauce, tedy příspěvku na úhradu volebních nákladů ve výši 20.000 korun. Při posledních senátních volbách ale nemusel být žádný z adeptů na členství v horní komoře z voleb vyřazen.
Cílem kontroly je také odhalit, zda některý z aspirantů na místo v zastupitelstvu není na více kandidátních listinách. Při minulých obecních volbách před čtyřmi lety se podobný případ stal v Českých Budějovicích. Také kvůli této kontrole dostává kopie předložených kandidátních listin Český statistický úřad, který seznamy kandidátů i jejich volební výsledky zveřejňuje na serveru www.volby.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk