Ministr financí Andrej Babiš, tvůrce a hlavní propagátor systému elektronické evidence tržeb, byl pochopitelně nejsledovanějším z hostů. Podporovali jej Jaroslav Švamberk, majitel pekárny v Hořicích, a rovněž Martin Fassmann, makroekonomický expert odborářů z ČMKOS.
Proti nim stanul Jan Skopeček, finanční expert opoziční ODS, společně s předsedou Strany soukromníků Petrem Bajerem a také řezník z Klatov Pavel Havlíček.
Ten měl také „výkop“ diskuse, když ministrovi, známému rovněž svými obchodními aktivitami (nejen) v uzenářství, věnoval „jednu poctivou klobásu, skutečně vyrobenou z masa“. „Jestlipak s sebou máte i své daňové přiznání,“ odvětil úsečně ministr a živnostník přitakal. Pak se ministra zeptal, proč podle něj nestačí tradiční kontrolní mechanismy, které postačují všude ve světě.
„Pan Havlíček je určitě poctivý, má zaměstnance, platí sociální a zdravotní. Ale má nekalou konkurenci, která ho neplatí,“ vysvětloval ministr, že právě před touto konkurencí klatovského uzenáře vláda ochrání.
„Já se postavím tady vedle kolegy a vy mi řekněte, kdo z nás dvou krade,“ zvolala další vyvolaná, výrobkyně šperků Petra Fenclová stejně jako Havlíček z Klatov. Pak ministrovi vmetla, že staví celou společnost proti živnostníkům, když z nich dělá zloděje.
„Já mám malé šperkařství a každý, kdo si cokoliv koupí, u mě samozřejmě dostane paragon. Já jezdím o víkendech i na jarmark a tam mi nedávno jedna paní řekla, vy to budete mít příští rok levnější, protože jste zloděj. A to mě po patnácti letech práce opravdu uráží. A ti lidé to říkají proto, že je to rétorika vlády,“ rozjela se temperamentní dáma.
Pak se ujal slova dlouholetý majitel restaurace, který podobně dramaticky zdůrazňoval, že restaurace v Praze podvádějí a ještě vykořisťují své zaměstnance nízkými mzdami. „A to je po tom, co tady dvacet pět let slyším, jak stát bojuje za podnikatele,“ čílil se, což se šperkařce z Klatov rovněž velmi nelíbilo.
Další muž z publika pak upozornil, že probabišovský pekař Švamberk je ve střetu zájmů, neboť kromě pekárenství je také podnikatelem v IT a má na elektronické evidenci svůj ekonomický zájem. Švamberk informace nezpochybnil, místo toho začal vyprávět, jak měl stejný strach jako živnostníci z druhé strany studia, tak se vypravil do Chorvatska. „A tam mi živnostníci řekli, že z toho měli strach, ale že to funguje,“ uzavřel spokojeně.
- Mediální hodnocení pořadu ČTĚTE ZDE
Ta vaše strana s ptákem pořád podporuje zloděje
Proti tomu se ohradil ekonomický expert ODS Jan Skopeček, podle kterého v Chorvatsku mnoho živnostníků zkrachovalo. To rozlítilo ministra Babiše, který začal mávat jakýmsi grafem se stoupající křivkou a volat: „To je lež, sprostá lež.“ Pak si do druhé ruky vzal dopis chorvatského ministra a četl z něj: „Nemám poznatky, že by zavedení vedlo k poklesu živností a nárůstu nezaměstnanosti.“
A rozjetý ministr pokračoval: „Ta vaše strana s ptákem, která se vůbec nezměnila a pořád podporuje zloděje, teď zase podporuje nějakého Koženého, si nechala udělat statistiky a teď je neukazuje, protože se jim to nepotvrdilo.“
Ve studiu zavládl značný rozruch, po kterém se dostal k mikrofonu živnostník z publika, podle něhož chytrý telefon, který ministerstvo doporučuje jako alternativu kamenné kasy, začíná na osmi tisících korunách, a to by pro podnikatele mohlo být likvidační. „Tady jsou statistiky, lžou, nikdo neskončil, navýšil se počet podnikatelů,“ volal na to ministr Babiš.
„U nás je šestnáct procent šedé ekonomiky, v Rakousku a Německu čtrnáct a žádné pokladny nezavádějí,“ nechápal účel evidence živnostník z publika, s čímž ale ministr zásadně nesouhlasil. „Naše analýza říká, že bychom mohli na DPH vybrat dvanáct miliard, a vybíráme jeden a půl. A to tady modrý stát zvyšoval daně,“ volal do hluku, který moderátorka Jílková musela velmi rázně utnout.
Prostě jim zavřeme krám, jednoduchý
K temperamentní šperkařce Fenclové, která opět dostala slovo, pak poznamenal, že neví, co řeší, když na kamenné prodejně určitě má pokladnu už dnes. „A jak to vykazujete?“ zajímal se ministr po záporné odpovědi. „Mám paragony za šestnáct devadesát z papírnictví,“ odpověděla.
Pak namítala, že když prodává na jarmarcích, nemá k dispozici přívod energie, který je na elektronickou pokladnu vyžadován. „Vždyť si to můžete udělat z iPhonu,“ namítl ministr. Překvapená živnostnice namítla, že takovou technickou vymoženost vůbec nemá, a vypočítala, že chytrý telefon s příslušenstvím by ji stal více než patnáct tisíc.
Moderátorka Jílková se následně rozčílila na povykující veřejnost a muže, který si bez jejího vědomí vzal mikrofon, se přísně zeptala: „A kdo vy jste?“ „Filip Humplík a kdo jste vy,“ zazněla odpověď. Povědomé jméno předsedy pražské ODS Jílkové posměšně objasnil ministr Babiš: „To jsou ti, kteří tu vládli dvacet let. A on je ten, který akorát vadil Klausovi.“
Přílišná rozvleklost debaty očividně přestala bavit odborářského ekonoma Fassmanna, který si vzal slovo a rázně spustil: „Bavíme se o nákladech. Pan ministr chce vybrat dvanáct miliard, které se teď nevyberou. Takže těch dvanáct miliard jsou náklady dnešního systému. A všechno ostatní je mlha,“ udělal jasno.
To se ale nelíbilo řezníku Havlíčkovi: „Pan ministr tady neustále křičí a všechny přerušuje. Já jako řezník bych si ke svým zákazníkům nikdy nedovolil se takto chovat jako on k občanům, kteří jej platí,“ poznamenal.
Pak vyjádřil názor, že ministr jako miliardář už ani neví, jak vypadá tisícikoruna, tak mu jednu přinesl ukázat. Ministr reagoval tím, že z kapsy vytáhl stejnou fialovou bankovku. „Vy to asi máte na smrkání místo kapesníku,“ poznamenal živnostník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo