Rakušan, Hladík a Výborný prý těží z neštěstí. Povodňové obvinění

17.09.2024 8:03 | Monitoring

David Pražák, poslanec hnutí ANO, ostře kritizuje ministry Víta Rakušana, Petra Hladíka a Marka Výborného za jejich chování během povodňové krize, kdy se podle něj více věnují své mediální sebeprezentaci než skutečné pomoci. Obviňuje je z toho, že situaci využívají pro vlastní politickou kampaň před krajskými volbami a zneužívají neštěstí k získání pozornosti na sociálních sítích. Regionální poslanci ANO jsou naopak kritizováni i za pomoc. „Novináři mlčí…“ shrnuje situaci Pražák.

Rakušan, Hladík a Výborný prý těží z neštěstí. Povodňové obvinění
Foto: Repro X
Popisek: Povodeň ve Střechově nad Sázavou

„Mediální prostor obsadili tři ‚apoštolové‘ – Rakušan, Hladík a Výborný, kteří si obklopení svými PR týmy hrají na rosničky a zachraňují republiku,“ kritizuje poslanec David Pražák (ANO) v příspěvku na svém facebookovém profilu tři ministry současné vlády – ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) a ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) – za jejich chování během povodňové situace.

Dále upozorňuje, že regionální politici, zejména z hnutí ANO, kteří jsou přímo v terénu a aktivně řeší situaci, nejsou dostatečně oceňováni a jsou naopak kritizováni. „Co udělali špatně? To, že jsou z ANO? Nebo nezveřejňují dostatek videí na sociálních sítích?“ nechápe poslanec Pražák a dodal, že mediální kampaně beztak zdržují od skutečné práce.

Pražák následně připomíná situaci z Moravskoslezského kraje, kde stále v některých místech platí 3. stupeň povodňové aktivity – extrémní ohrožení. „Situace například v Moravskoslezském kraji je tak vypjatá, že si zdejší hejtman Bělica skutečně nemůže dovolit postavit vedle sebe někoho s kamerou či foťákem, nebo sám sebe točit na mobil. A upřímně, všechen tenhle cirkus kolem dost zdržuje od skutečné práce,“ uvádí poslanec.

Odkazuje také na to, že by měla existovat lepší koordinace mezi státními orgány a občany prostřednictvím oficiálních kanálů, nikoli osobních sociálních sítí politiků. „Od informování občanů tu mají být především oficiální komunikační kanály samospráv či složek IZS, tam má být všechno jako první, ne na fejsbůku hejtmana či starosty,“ píše Pražák.

„Ti tři výše uvedení pánové pouze těží z neštěstí jiných. Místo, aby národ semkli, tak svými vyjádřeními opět vyvolávají frustraci u lidí, kteří opravdu ty kraje, města, obce řídí!“ obviňuje tři vládní ministry.

Navíc poukazuje na to, že novináři svou kritikou přispívají k vytváření negativního obrazu o některých politicích, zatímco další jsou propagováni. „A všechno ještě přiživují novináři, kteří píší o tom, že někteří politici jsou neviditelní. V tak dramatické situaci? Jakože neplní své sociální sítě mnohdy až bizarními výjevy? Musím se ptát, kolik autoři těchto titulků, nebo „odvážné“ poslankyně ze STANu, zajistili pytlů s pískem, míst v evakuačních centrech, litrů pitné vody atd. Kolik v porovnání s politiky v regionech?“ dožaduje se Pražák odpovědi.

„Je mi stydno, co se tady zase děje,“ shrnuje své pocity poslanec ANO. „Ale jasný, o krajské a senátní volby tady vůbec nikomu nejde…“ dodává ironicky.

David Pražák uvádí několik příkladů toho, jak podle jeho názoru politici zneužívají povodňovou situaci k vlastní mediální kampani před krajskými volbami. Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje (ODS), poskytoval rozhovory pro CNN Prima News před dodávkou polepenou jeho volebními slogany. Jiný politik, který podle Pražáka nebyl přímo zasažen povodní, si „navlékl gumáky“ a symbolicky se vydal proti proudu, aby to vypadalo, že je aktivní a přítomný v terénu, i když situace v jeho regionu nebyla kritická. Pražák pak zmiňuje i skutečnost, že strany pětikoalice důležitá upozornění pro občany „balí do předvolebních grafik“.

„Novináři mlčí. A co VY, OBČANÉ?“ ptá se Pražák a připomíná, že ještě nedávno některé složky integrovaného záchranného systému hrozily stávkou kvůli nedostatku finančních prostředků, které jim vláda slíbila, ale nevyplatila. Kritizuje také snížení rozpočtu na podporu vodního hospodářství a poukazuje na to, že mnohé zádržné systémy a poldry mohly být již dávno postaveny, kdyby nebylo blokování ze strany ekologických aktivistů, kteří někdy podle něj záměrně brání stavbám s pomocí vymyšlených argumentů o chráněných druzích.

„Výše uvedení ministři to moc dobře vědí, mají to v gesci,“ píše Pražák. „Těch otázek a emocí je hrozně moc. A budou tady, i když voda opadne...“

V závěru svého příspěvku Pražák vyjadřuje uznání nejen integrovanému záchrannému systému, ale také hejtmanům, starostům a dalším členům krizových týmů „bez politického trika“, technických služeb, pracovníkům povodí, vodáren a dodavatelům energií, kteří jsou podle něj často neprávem „neviditelní“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Co myslíte tím tlakem pražských úřadů?

Píšete zde taky, že jste otevřený kritice, tak schválně, jsem zvědavý, co mi odpovíte. Netvrdím, že tato vláda, za kterou kopete dělá úplně vše špatně, ale kdyby si vedla dobře, jak vysvětlíte, že se většině lidí napříč regiony vede hůř a hůř, že se pro většinu z nás životní podmínky stále zhoršují?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 85 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jako občan vystupování politiků , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMaxtonín , 17.09.2024 8:48:35
cítím úplně stejně. Vše odedřou hasiči a ČHMÚ a politici podávají podávají objektivní zprávy z terénu a honí si body do voleb. Přetvářka a faleš.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Volby v měkké totalitě. Neudálost, myslí si Václav Klaus

17:42 Volby v měkké totalitě. Neudálost, myslí si Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus před nadcházejícími krajskými a senátními volbami vyzývá, aby lidé nev…