„Navíc se zvýšením výkonu elektrárny urychlil proces stárnutí materiálů," cituje deník z více než osmdesátistránkového dokumentu od rakouské strany. U ostatních sousedních zemí, tedy Německa, Polska a Slovenska, Česko se svou jadernou vizí nenarazilo. Třeba Slováci by s Českem v budoucnu rádi více diskutovali o nakládání s vyhořelým palivem či tvorbě fondu na likvidaci vyřazených jaderných elektráren, píše E15.
České Ministerstvo životního prostředí prozatím mlčí
Návrh české energetické koncepce počítá s tím, že v roce 2040 by se měla až polovina elektřiny vyrábět v jaderných reaktorech, které nahradí docházející uhlí. Rakušané, kteří tradičně vystupují proti využívání jádra, tento záměr zpochybňují. Česko prý dostatečně nevyhodnotilo možnosti obnovitelných zdrojů, které by mohly nahradit uhlí. Rakousku podle deníku také v návrhu koncepce chybí, kolik z elektřiny ze starých i nově budovaných jaderných elektráren bude nakonec směřovat na vývoz.
České Ministerstvo životního prostředí, které mezinárodní projednávání energetické koncepce řídí, se k připomínkám okolních zemí nechce zatím vyjadřovat. „Dotčené státy zaslaly svá vyjádření k návrhu koncepce. Mezistátní konzultace jsou naplánovány na únor. Vyjádření jsou podkladem pro tyto konzultace a pro výsledné stanovisko hodnocení vlivu na životní prostředí, ve kterém budou zohledněna," cituje E15 mluvčího Matyáše Vitíka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp