Rána Fialovi: Babišova drahota? Ne, Fialova hloupost. Vše prý jinak

29.09.2021 13:21 | Ze sítí

Koalice SPOLU vyjela necelé dva týdny před volbami s heslem „Babišova drahota“. Ekonomka Hana Lipovská ji však přejmenovala na „Fialovu hloupost“. Profesor politolog podle ní projevil zásadní neznalost ekonomické terminologie, protože „drahota“ nemá se současnou inflací nic společného.

Rána Fialovi: Babišova drahota? Ne, Fialova hloupost. Vše prý jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

Hana Lipovská ocenila, že Petr Fiala připomněl starobylé slovo „drahota“, ale šetrně jej poučila, že tento termín znamená něco zcela jiného, než se dnes v ekonomice odehrává.

Na pomoc si vzala svůj starší text, který napsala pro web Masarykovy univerzity, kde kandidátka VOLNÉHO bloku studovala.

Pojem „drahota“ s oblibou používal prvorepublikový národohospodář Karel Engliš. Toho by profesor Fiala mohl znát už proto, že byl rektorem Masarykovy univerzity, a tuto funkci Fiala vykonával rovněž. Není to ovšem Englišův plezír, termín „drahota“ má v ekonomii definovaný význam.

„Drahota“ obvykle nastává během krizí. Projevuje se tak, že klesají ceny, ale ještě více mzdy. Třeba za „Velké deprese“ v USA klesla cena benzínu na polovinu, vajec na méně než třetinu a stejně bylo pro lidi problém si je koupit, protože jejich mzdy klesly ještě více.

Tato „drahota“ má v teoretické ekonomii i své technické vyjádření. Říká se jí „deflace“, případně „disinflace“. Jenže to, co zažíváme nyní, není deflace, ale přesný opak. Ceny neklesají, ale naopak letí nahoru. A vláda chce přidáváním ve státním sektoru tento růst dorovnávat, což založí další kolo zdražování. Této spirále se říká „inflace“.

Profesor Fiala a koalice SPOLU mohou premiéru Babišovi a jeho vládě vyčítat ledacos, drahotu ale rozhodně ne. I když by podle Lipovské bylo lepší, kdyby to tak bylo, protože deflace nemá na ekonomiku tak zdrcující dopady, jako inflace.

„Je proto smutné, že ministryně Schillerová nedokázala upozornit profesora Fialu na jeho ekonomický nesmysl,“ poznamenává Lipovská a dodává, že kromě inflace čelíme také hlouposti politiků.

A aby čtenářům aspoň trochu zvedla náladu, přidala z časů Karla Engliše čtyřverší slavného novináře a spisovatele Eduarda Basse:

„Mouka dražší, vizte ceny, křičí pekař ustrašený.

Chceme-li jen trochu žít, housky nutno podražit…

Konsumentu nelze více, nežli jít a oběsit se.

Učiň to však neprodleně, dokud špagát nestoup v ceně.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…