Hned v úvodu hradního tiskového odboru zaznívá, že zmíněný zahraniční tisk vychází z informací poněkud staršího data. Je prý pravda, že v jistou chvíli byly vztahy Česka a Saúdské Arábie poněkud chladnější, za což prý mohli např. Tomio Okamura (Hnutí Svoboda a Přímá demokracie) nebo docent Martin Konvička z iniciativy Islám v ČR nechceme, ale diplomatické vyjednávání, které trvalo celé měsíce, prý leccos změnilo.
„Saúdská strana dlouhodobě sleduje český tisk, a reagovala tudíž zejména na tehdejší výroky některých poslanců a představitelů strany Úsvit přímé demokracie a vznik platformy Islám v ČR nechceme docenta Konvičky. Od tohoto okamžiku již ale diplomaté obou zemí společně ušli zhruba osmiměsíční proces vyjasňování si oficiálních stanovisek ČR a KSA. Svého druhu završením tohoto úspěšného procesu bylo po únorové cestě prezidenta republiky do Jordánska a Spojených arabských emirátů uveřejnění interview prezidenta republiky v Saudi Gazette právě v tomto týdnu, které bylo saúdskou stranou kladně přivítáno,“ dočteme se v prohlášení Hradu.
Situaci prý zhodnotili i specialisté na Ministerstvu zahraničních věcí a s hlavou státu se shodli na tom, že zmíněný novinový článek neodráží ani tak současnou situaci ve vztazích obou zemí, ale spíše konkurenční boj v obchodní sféře. Když totiž odhlédneme od článku a podíváme se na fakta, zjistíme, že objem vzájemného obchodu vzrostl mezi oběma zeměmi od roku 2013 o celých 40 procent.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp