„Mám čisté svědomí a ničeho, co by bylo v rozporu se zákonem, jsem se nedopustil,“ uvedl v tiskové zprávě, kterou ČTK poskytla vedoucí jeho kanceláře Helena Suchá. Zprávu zaslala i Ransdorfově kolegyni v Evropského parlamentu Kateřině Konečné se žádostí, aby ji rozeslala vedení KSČM. Komunistům to ale nestačí – svého europoslance vyzvali, aby jim záležitost vysvětlil osobně a předložil veškeré dostupné dokumenty.
Prezident Miloš Zeman si myslí, že Ransdorf pravděpodobně někomu „naletěl“ stejně jako už v minulosti. „Je to člověk, který každému naletí,“ prohlásil dnes Zeman o Ransdorfovi, s nímž se dlouhá léta zná.
V prohlášení Ransdorf nevysvětlil, jaký má vztah ke klientovi Zürcher Kantonalbank, jehož jménem měl navázat komunikaci. „Lidé kolem pana V.H., především jeho manažer, pan P.G., se domnívali, že mohu s bankou otevřít komunikaci, a proto mne vybavili plnou mocí, která mne k tomuto jednání opravňovala,“ uvedl Ransdorf. Podle slovenských médií je Slovákem, který jako jediný ze čtveřice zůstává zadržován, bývalý starosta obce Ivanka pri Nitre Peter Guzmický.
„Šlo jen o to otevřít možnost komunikace s bankou. Je prostě absurdní, aby ten, komu chodí výpisy z účtů, neměl s bankou, kde má konto, kontakt. Ale k žádnému setkání se zástupci banky nedošlo,“ uvedl Ransdorf.
Místo bankovních úředníků se dostavila ochranka a pak policie, která ho po nějaké době spolu s trojicí slovenských občanů převezla z banky na služebnu. Tam Ransdorfovi oznámili, že je zatčen. „Bylo mi řečeno, že mne banka obvinila, že jsem falšoval příslušné dokumenty,“ uvedl. Když se ptal na důkazy, odkázali ho policisté na další vyšetřování. Falšování se prý nemohl dopustit, protože kopie dokladů dostal bezprostředně před návštěvou banky. „Je trestné i předkládání falešných dokumentů bance,“ reagoval údajně policejní komisař.
Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák v sobotu řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Policie zatím nikoho neobvinila.
Švýcaři zadrželi Ransdorfa ve čtvrtek a formálně propustili v pátek večer. Na svobodu se ale dostal až v sobotu dopoledne kvůli čekání na povolení, že se může jako cizinec vrátit do České republiky. Na policii musel odevzdat nejen peníze a pas, ale i boty, opasek na kalhoty nebo léky, které mu pak vydávala vězeňská služba. „Ke všem výslechům jsem chodil spoutaný, s rukama za zády,“ dodal poslanec Evropského parlamentu. Nabízeného tlumočníka odmítl a při výsleších mluvil německy.
Po propuštění vyrazil autem na cestu do ČR. Vzhledem k tomu, že byl kvůli výpadku léků a inzulínu nevyspalý a unavený, přespal cestou a do Prahy dorazil až dnes dopoledne, poté vydal tiskovou zprávu.
V závěru svého prohlášení komunistický politik požádal o zveřejnění kamerových záznamů z jeho jednání v bance, pokud existují. „Z nich se veřejnost dozví, jaká je pravda,“ uzavřel Ransdorf.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk