Reakce z Ameriky: Dali jsme jim svobodu. Jak může někdo Trumpa kritizovat?

03.01.2020 21:50 | Zprávy

Na útok americké armády v Bagdádu, při němž byl zabit íránský generál Kásem Sulejmání, reagovali mnozí američtí představitelé. Z Demokratické strany přicházejí většinou negativní reakce na povel prezidenta Donalda Trumpa k zásahu. Trumpa již kritizovali bývalý viceprezident USA z Obamovy administrativy Joe Biden či předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Naopak za správné považují prezidentovo rozhodnutí republikáni. A s podporou se ozval i izraelský premiér Benjamin Netanjahu: „Prezident Trump si zaslouží veškeré uznání za jednání s odhodláním, silou a rychlostí,“ ocenil.

Reakce z Ameriky: Dali jsme jim svobodu. Jak může někdo Trumpa kritizovat?
Foto: Repro Facebook
Popisek: Íránský generál Kásim Sulejmání

Sulejmání zahynul v pátek ráno poté, co přiletěl na bagdádské letiště z Libanonu. Když společně se zástupcem velitele šíitských milicí Sil lidové mobilizace abú Mahdím Muhandisem odjížděli z letiště, zasáhly je rakety. Irácká média oznámila, že rakety byly vypáleny z amerických vrtulníků. Během útoku zemřel také velitel iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis.

Íránci označili Sulejmáního za „mezinárodní tvář odboje“. Byl považován za geniálního stratéga a vojenskou chloubu íránského režimu. Přezdívalo se mu Ajatolláhův meč. Ve své vlasti byl hrdinou filmů, knih, písní i legend.

„Generál Kásim Sulejmání během delšího období zabil nebo těžce zranil tisíce Američanů a připravoval zabití mnoha dalších... Ale byl dopaden! Byl přímo nebo nepřímo zodpovědný za smrt milionů lidí včetně nedávného velkého počtu protestujících zabitých v samotném Íránu,“ obhajoval svůj krok na twitteru americký prezident Donald Trump.

„Írán nikdy nevyhrál válku, ale nikdy neprohrál vyjednávání!“ připojil, a nepřímo tak v dalším příspěvku vyzval Írán k jednacímu stolu.

Bývalý americký viceprezident z Obamovy administrativy Joe Biden, jenž je také prezidentským protivníkem Trumpa v nadcházejících volbách o post americké hlavy státu, kritizoval Trumpovu administrativu, že nepromyslela důsledky.

A varoval před eskalací konfliktu: „Pokud ale Pentagon říká, že chtěl zabránit dalším útokům na americké jednotky, tak se mu s největší pravděpodobností povedl pravý opak. Prezident Trump vhodil dynamit do sudu s prachem a měl by své kroky vysvětlit. Írán bezpochyby zareaguje odvetou a my tak stojíme na prahu zásadního konfliktu na Blízkém východě.“

Členka Demokratické strany a předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se do Trumpa za jeho rozhodnutí zneškodnit Sulejmáního tvrdě opřela. Zmínila, že o akci nebyl informován Kongres, ve kterém, má současnosti Demokratická strana většinu.

Ve svém projevu řekla, že „nejvyšší prioritou amerických vůdců je ochrana amerických životů a zájmů“. „Nemůžeme však více ohrozit životy amerických pracovníků, diplomatů a dalších tím, že se zapojíme do provokativních a nepřiměřených akcí. Dnešní úder může vyvolat další nebezpečnou eskalaci násilí. Amerika – a svět – si nemohou dovolit, aby se napětí eskalovalo až do bodu, kdy se již nelze vrátit zpět,“ pokračovala. Zdůraznila též, že o „vážné situaci a dalších zvažovaných krocích administrativou prezidenta Trumpa, včetně výrazného eskalace rozmístění dalších vojsk do regionu, musí být Kongres plně informován“.

Naproti tomu představitelé republikánů stojí většinou za rozhodnutím Donalda Trumpa. Senátor Ted Cruz na svém twitterovém účtu shrnuje, že útok byl „zadostiučiněním“ a přinesl spravedlnost i vzhledem k americkému spojenci, jímž je Izrael. „Poselství všem těm, kteří chtějí způsobit újmu Americe, je jednoznačné,“ zmínil. Přiložil též video, na kterém je vidět ulice zaplněná slavícími Iráčany, s dovětkem, že nechápe, jak za akci může kdokoli Trumpa kritizovat.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dodal, že doufá, že akci budou tamní obyvatelé vnímat kladně. „Očekáváme, že lidé nejen v Iráku, ale také v Íránu budou tuto americkou akci vnímat jakožto dar svobody a ocení ji,“ řekl.

Sulejmání se snažil v posledních letech využít úspěchů v Sýrii k obnovení útoků na Izrael. Ze syrských základen síly Kuds vypalovaly na židovský stát rakety a vysílaly na něj drony, ale s nevalným úspěchem. Pokaždé ovšem následovaly velmi tvrdé izraelské odpovědi, při kterých byly pozice Kuds v Sýrii zasypány střelami a o životy přicházeli íránští gardisté.

Zabití íránského stratéga tedy uvítal i izraelský předseda vlády Benjamin Netanjahu. „Prezident Trump si zaslouží veškeré uznání za jednání s odhodláním, silou a rychlostí. Stojíme poblíž Spojených států ve spravedlivém boji za bezpečnost, mír a sebeobranu,“ uvedl.

A doplnil: „Stejně, jak Izrael má právo na sebeobranu, Spojené státy mají přesně stejné právo. Kásem Sulejmání je zodpovědný za smrt mnoha amerických nevinných civilistů a organizoval další útočné operace.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přivítal jsem vás doma. Teď s vámi bojuji o svobodu.“ Fiala kázal mladým, nastoupil youtuber

7:39 „Přivítal jsem vás doma. Teď s vámi bojuji o svobodu.“ Fiala kázal mladým, nastoupil youtuber

Premiér Petr Fiala si po vzoru Danuše Nerudové vzpomněl na mladé a přímo je oslovil. Popřál jim všec…