Redaktor, který potápěl Šlechtovou, nyní cílí na Zemana. Prý naléhal na to, aby vláda odvolala šéfa BIS

06.10.2018 7:58 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman pracuje na dalším prosazení své vůle. Tentokrát by prý rád dosáhl výměny na postu šéfa civilní kontrarozvědky – Bezpečnostní informační služby (BIS), informuje redaktor Lidových novin Martin Shabu. Ten v minulosti zveřejnil sérii kritických článků proti někdejší ministryni obrany Karle Šlechtové. „Zeman třikrát naléhal, aby vláda odvolala ředitele BIS Michala Koudelku,“ prozradil Lidovým novinám vysoce postavený vládní činitel. Podle některých zástupců opozice jde o naschvály hlavy státu.

Redaktor, který potápěl Šlechtovou, nyní cílí na Zemana. Prý naléhal na to, aby vláda odvolala šéfa BIS
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Jak známo, BIS je úřad, který má ze tří českých tajných služeb největší pole působnosti. Když se redakce Lidových novin dotazovala Hradu, proč Zeman naléhal na odvolání Koudelky, který je ve funkci od srpna 2016, nedostalo se jí jasné odpovědi. „Otázku ponechávám zcela bez odpovědi,“ sdělil prezdientský mluvčí Jiří Ovčáček.

K fungování BIS, která má na starosti bránit pronikání cizích špionů na české území, boj s terorismem i ochranu ekonomických zájmů země, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) výhrady prý nemá. „Nevidím důvod, proč měnit pana plukovníka Koudelku. To je špičkový profesionál,“ řekl.

Vláda již podruhé Zemanovi navrhla, aby ředitele Koudelku a jeho náměstka povýšil do generálské hodnosti. Napoprvé však prezident něco takového odmítl v květnu. Oficiálně zaznívalo, že mezi Strakovou akademií a Hradem neproběhla řádná diskuse o návrzích.

Faktem zůstává, že v procesu jmenování a odvolávání ředitele tajné služby BIS nehraje prezident žádnou roli. Jmenuje ho totiž vláda po projednání v bezpečnostním výboru Poslanecké sněmovny. Prezident je ale příjemcem utajených zpráv, které zpravodajci připravují. Může jim také zadávat úkoly.

Vztah s prezidentem je z tohoto důvodu i pro ředitele BIS důležitý, a to nejen kvůli povýšení. Není to tak dlouho, co na sebe kontrarozvědka a prezident narazili. Naposled, když jí Zeman zaúkoloval, aby zjistila, zda se v Česku vyráběl novičok, tedy látka, kterou byl otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera v britském Salisbury.

BIS přišla se závěrem, že látka, kterou použili v Londýně dva agenti ruské vojenské rozvědky GRU, se zde nevyráběla. Zeman však veřejně prohlásil, že na základě informací od vojenské rozvědky dospěl k názoru, že se zde nebezpečná látka produkovala i testovala. Hned poté se sešla Bezpečnostní rada státu, které se vedle ředitele Koudelky a premiéra zúčastnil i šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun, aby následně Úřad vlády vydal prohlášení, že: „V České republice nebyla nikdy vyráběna, vyvíjena ani skladována žádná látka typu novičok.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta mezi Patrioty. Bezpečnost, spravedlnost, boj proti migraci, vysvětluje

15:20 Šlachta mezi Patrioty. Bezpečnost, spravedlnost, boj proti migraci, vysvětluje

Šéf hnutí Přísaha, senátor Robert Šlachta, vyráží do Paříže. Na setkání Patriotů, kteří se prezentuj…