Ředitel bral kokain, holdoval alkoholu, žil v paranoidním světě. Spoluobviněný v kauze Homolka ohromil soud slovy o Dbalém

14.01.2016 15:19 | Zprávy

Náměstek bývalého ředitele nemocnice Na Homolce Michal Toběrný se tvrdě pustil do svého někdejšího nadřízeného Vladimíra Dbalého. Obžaloba totiž těží z Dbalého deníku, jenž údajně obsahuje data nejen o Dbalého mnoha schůzkách. Toběrný však tvrdí, že si svých 30 milionů vydělal poctivou prací díky nadprůměrným příjmům. Informují Lidovky.cz

Ředitel bral kokain, holdoval alkoholu, žil v paranoidním světě. Spoluobviněný v kauze Homolka ohromil soud slovy o Dbalém
Foto: repro youtube.com / tan
Popisek: Někdejší šéf nemocnice Na Homolce MUDr. Vladimír Dbalý

Michal Toběrný, který je obžalován spolu se svým někdejším nadřízeným Vladimírem Dbalým z korupce, tvrdí, že je nevinen. „To vše jen proto, že jsem se ocitl v textu člověka, jenž žil ve svém paranoidním světě, užíval kokain, psychotropní léky a holdoval alkoholu,“ hájil se Toběrný.

Dbalý si jeho útoky a polemiku s obsahem svého deníku jen v klidu vyslechl. „Tento text podle mě žádným diářem není. Nepřísluší mi hodnotit, co jeho autora vedlo k jeho sepsání. Kdybych se měl zúčastnit všech popisovaných schůzek, nemohl bych zvládnout svoji funkci náměstka ani primáře,“ řekl soudu Toběrný, který si mimo jiné i stěžoval na policejní zacházení se svou osobou.

„Policisté dostali přesné zadání, jakým způsobem mě mají vyděsit. Musím říct, že z velké části se jim to podařilo,“ řekl bývalý náměstek.

Celý text zde

„Nikdo nemůže tvrdit, že můj majetek nepochází z legálních zdaněných příjmů,“ stěžoval si Toběrný i na množství zabaveného majetku a obhajoval jej tím, že jak on, tak jeho manželka měli nadprůměrné příjmy, a tudíž si do roku 2014 vydělal 30 milionů korun. Obžalobu následně označil za „účelově lživou“ s tím, že se jedná o „účelovou kriminalizaci (jeho) osoby“.

Obžaloba totiž staví především na Dbalého deníku, což jsou zápisky bývalého ředitele nemocnice, ve kterých jsou zaneseny údaje o úplatcích, ale i „alkoholové a drogové výstřelky“. Podle Dbalého se však jedná o „literární fikci“.

V případu je obviněno celkem sedm lidí „z korupce při tendrech na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákup Leksellova gama nože za 140 milionů korun.“

Dbalý a Toběrný jsou obviněni z toho, že údajně přijali úplatek ve výši 5,6 milionu korun za to, že z výběrového řízení vyřadili firmu, jejíž nabídka byla výhodnější, čímž prý „nemocnici vznikla škoda nejméně 57 milionů korun“. Oběma hrozí až 12 let vězení, ostatním pěti obžalovaným pak až osm let za manipulaci s tendry a praní špinavých peněž.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

23:28 Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

Zastrašit se nenechám, vzkazuje vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková Alianci pro rodinu (…