Ředitel české školy svérázně vyřešil úkol s toaletou pro třetí pohlaví

07.04.2025 4:45 | Reportáž

Novým trendem ve školách je snaha vybavit sociálně slabší žáky a studenty menstruačními pomůckami. A také hledání dalších míst pro toalety pro binární jedince, kteří se hlásí k jinému pohlaví. V západních Čechách v tomto vede krajské město Plzeň, kde už fungují podpůrné programy. Ředitel klatovského gymnázia poslední úkol vyřešil jednoduše: Bezbariérovou toaletu otevřel i „nebinárním“.

Ředitel české školy svérázně vyřešil úkol s toaletou pro třetí pohlaví
Foto: Libor Sváček, archiv MCU.cz
Popisek: Plzeň

S iniciativami přicházejí hlavně neziskové organizace, které aktivně působí ve školách. Ty vytvářejí tlak na zřizovatele, aby takzvaná menstruační chudoba nebyla opomíjena.

Zatím se toto řeší poprvé v průběhu nynějšího školního roku u základních škol druhého stupně. „Projekt má zajistit, aby dívky mohly bez obav zůstávat aktivní ve škole i během menstruace a měly vždy přístup k hygienickým potřebám,“ říká Lucie Kantorová, náměstkyně primátora pro oblast školství, s tím, že se rovněž klade důraz na adresnost, účelnost a určitou odpovědnost spojenou se zapojením dalších případných partnerů.

Projekt financuje magistrátní odbor sociálních služeb a pro školy funguje jako kontaktní místo, kde jsou potřebné hygienické potřeby připraveny. „Plzeňský odbor sociálních služeb už eviduje dvě školy, které si pomoc vyžádaly. Vydáno bylo zatím 35 balení vložek a 15 balení tamponů,“ informoval resortní radní pro sociální oblast Jiří Šrámek. To je samozřejmě jen začátek a takzvaně pilotní projekt.

Anketa

Má mít Nora Fridrichová právo pobíhat po sněmovně dle svého uvážení?

2%
96%
hlasovalo: 4214 lidí

Dvě strany téže mince

I ten je ale pro některé občany terčem kritiky. Podle námi oslovených lidí nemůže být stoprocentně zaručeno, že věci přijdou do rukou těm nejpotřebnějším. „Někteří si s tím vylepší domácnost a ušetří na úkor školy,“ říká žena, která nechtěla publikovat svoje jméno s tím, že o těchto věcech je údajně dokonale zpravena. „Horší je, že s těmi věcmi pak děti prostě blbnou. A že se do toho nějakým způsobem namočí i OSPOD, je ke zvážení. Já bych od toho raději abstrahovala,“ konstatuje dále. Ostatně, když mizí a krade se toaletní papír, proč by tak nebylo i s jinými věcmi.

Při opakované několikaměsíční potřebě podpory u konkrétní žákyně se do procesu podpory totiž zapojí i orgán sociálně-právní ochrany dětí, který pomůže v rodině identifikovat příčiny situace a navrhnout systémové řešení. Někteří aktivisté v tomto případě „hodili záchrannou brzdu“, protože se obávají kriminalizování rodinných příslušníků. Anebo že půjde o další „buzeraci“ rodin, které už tak to nemají jednoduché.

Pro koho…

Plzeňský magistrát je ale přesvědčen, že půjde v dalších letech o nezanedbatelnou prosociální problematiku. Slovy radního zdůrazňuje, že smyslem projektu je zabránit tomu, aby menstruace dívky nevyčlenila z běžného života, tedy hlavně ze školní docházky, nebo aby během menstruace nepoužívaly nehygienické alternativy.

Anketa

Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?

hlasovalo: 4549 lidí

Na nákup hygienických pomůcek bylo vyčleněno 20 000 korun s tím, že v případě potřeby se rozpočet ještě posílí. V rozpočtu města je to zanedbatelná částka, přínos má být údajně ale veliký. Nejde ostatně jen o děti z plzeňských rodin, ale také cizince, kteří se svými dětmi obývají ubytovny a nalézají se v těžké sociální situaci, jak ukázal nedávný průzkum, kdy vyšlo najevo, že řada dětí cizinců ve škole usíná, protože se nemohou kvůli nepořádku a konfliktům na ubytovnách vyspat a nelze se tu řádně připravit do školy.

Někteří znalci poměrů také kritizují, že pomoc při menstruační chudobě je nabízena u všech zřizovatelů škol v krajském městě, tedy i tam, kde Plzeň není zřizovatelem. Tam se jedná například o církevní školy nebo střední školy s učilištěm, které jsou v gesci krajského úřadu. A právě „kraj“ by měl tento problém řešit celoplošně, a nikoliv jen v Plzni, protože jsou místa, například Tachovsko, kde sociální situace je mnohem horší než v krajském městě.

V Klatovech je vyřešeno

Neziskové organizace pak v kraji tlačí školy, a to především ty střední a učiliště, aby dělaly víc pro jinak pohlavní nebo binární jedince. Problém je, že na velké stavební úpravy jednak nejsou peníze a pak také je problém s místem. Není možné vybudovat více specializovaných toalet a zabezpečit, aby se tam nedostali jiní než ti, kteří potřebují jiný přístup. „My jsme v rámci stavebních úprav školy vybudovali bezbariérovou toaletu, kterou mohou používat i ti, kteří se cítí jinými, než jsou,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz ředitel klatovského gymnázia Václav Vogeltanz.

Anketa

Které z menších opozičních stran se dostanou do PSP ČR?

hlasovalo: 12405 lidí

Byť by si to několik takto o sobě přemýšlejících studentů vysnilo, další úpravy z kapacitních důvodů prostě nejsou možné. I když to tedy těch pár dotčených mrzí, nejde a ani nepůjde udělat nic jiného.

60 klíčů, nebo žádost ve sborovně?

„Ve škole se má učit, a ne vymýšlet bejkárny,“ říká jedna z oslovených žen na klatovském náměstí. „Nechápu, jak by se řešily záchodky na prvním stupni základních škol. To se tam budou střídat a další si to budou natáčet a dávat na sociální sítě?“ rozčiluje se paní. „Nebo máme vybudovat šedesát záchodků a rozdat klíče těm, co neví, čím a kým jsou? Že někdo vůbec přemýšlí o takových nesmyslech. Jen to spusťte a pak už to bude muset být v čekárnách a u lékařů. To se asi všichni zbláznili nebo co…“

I samotný název menstruační chudoba je poněkud zavádějící a pro někoho rovněž i diskriminující. Představa, že si vezme tampony někde ve škole na chodbě, je vesměs mylná, protože by správně o ně měli požádat vedení školy. „Šli byste s prosíkem do sborovny nebo ředitelny pro vložky?“ ptá se poněkud rozčileně další starší žena, která zalomila rukama, jen co se dozvěděla, že něco takového vůbec existuje.

Všechno vlastně odstartovaly neziskové a feministické aktivistické organizace, které případy menstruačních pomůcek „rozjely“ i na vysokých školách. Tam už tedy nejde o sociální kauzy, ale o komfort, když si je daná dívka třeba zapomene doma. Tak by měly být někde k dispozici, nikoliv však na děkanátu nebo na vedení fakult. Potřeby by se měly nabídnout zdarma a v dostatečném výběru, burcují organizace za práva žen a dívek.

O firmách a zaměstnavatelích se zatím nehovoří, ale podle vývoje v západní Evropě budou časem rovněž na pořadu dne.

Anketa

Má Andrej Babiš vaši důvěru? (Ptáme se od 25.3.2025)

81%
17%
hlasovalo: 23162 lidí

A co muži?!

„Když budu makat do pětašedesáti, tak bych možná už potřeboval u pasu v montovně nějaké pemprsky,“ vykřikuje starší muž, který prý dělá dvanáctky a má čas na jednu kávu, jednu cigaretu a dvakrát si odskočit na toaletu, nejlépe jen k pisoáru. „To bych chtěl taky. Když nám s tím domů přišla vnučka, tak jsem nevěděl, jestli se mám smát, nebo brečet. Kdyby tak raději dali o něco víc peněz uklízečkám a kuchařkám, vždyť je to ostuda, za jakou mrzkou mzdu dělají,“ hodnotí muž.

Teprve čas ukáže, jestli se ze dvou základních škol iniciativa rozběhne i na ty ostatní. Podle některých oslovených odborníků to může být až kontraproduktivní. „Zatím jde o pár peněz, to je mizivé. Ale co když se jich ozve víc a budou chtít i školy umění, domovy mládeže, kroužky? Otevře se Pandořina skříňka a půjde o desítky a možná i stovky tisíc. Jak se to pak bude regulovat? Nebo budou zase nějaké seznamy, které bude organizovat už tak dnes nepopulární OSPOD?“

Toalety pro binární studenty nebo pro ty v xtém pohlaví se zatím neřeší. Menstruační nabídku potřeb, ne tedy už sociálních, se už prý pokoušely zavézt studentky několika fakult Západočeské univerzity. Plzeň v tomto směru je, zdá se, v popředí aktivity a vzorem pro další města. Alespoň tedy v Čechách, protože na severní Moravě jsou už počty rozdaných menstruačních potřeb mnohem významnější.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

Jste pro uzákonění eutanazie?

Dobrý den, dočetla jsem se, že se v senátu otevřelo téma uzákonění eutanazie. Znamená to, že se tím někdo bude opravdu zabývat? Přijde mi, že se jako politici tomuto tématu vyhýbáte jako čert kříži. Nemyslíte, že pro řadu lidí může být vysvobozením? Jsem si samozřejmě vědoma toho, že jde asi o nejvá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Celý problém je v tom,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTenzulice , 07.04.2025 9:15:02
že pro někoho je to dobrý džob. Nic jiného neumí a živit se rukama? Fuj.

|  16 |  0

Další články z rubriky

„Pojďme se přestat bát. Přestaňme platit.“ Rajchl burcoval lidi v Nepomuku

16:50 „Pojďme se přestat bát. Přestaňme platit.“ Rajchl burcoval lidi v Nepomuku

„Přestaňme platit za emisní povolenky a držet se mantry klimatických změn. Europudlík Petr Fiala si …