„Referendum je otřesná hovadina. Pár Britů rozhodlo, že dřív nebo později budeme zase v Rusku,“ podotkl Šafr.
Podle Michala Horáčka je nejpodstatnější, že vyhrála demokracie. „Britští voliči rozhodli. Jinak, než předvídaly ‚vědecké‘ průzkumy sociologů, jinak, než velkým investorům hlásily jejich vlastní modely, jinak, než předpokládaly trhy,“ uvedl Horáček. „Začínám číst ‚vysvětlení‘: Zdravý rozum prohrál! Byli to hloupí, nevzdělaní a zmanipulovaní lidé, kteří nic nepochopili, kteří sebe i ostatní uvrhli do polízanice, jejíž následky nelze ani odhadnout, ale drahé to určitě bude…“ poznamenal Horáček a zeptal se, kde se bere ta nekonečná arogance. „Copak výraz ‚zdravý rozum‘ znamená ‚to, co si myslím já‘? To by v případě, že převládne jiný názor a jiné politické zadání znamenalo, že sama demokracie je pitomost,“ pozastavil se Horáček. Podle něj to však tak není a být nesmí. „Ať žije demokracie! Řiďme se zadáními, která přináší. Pokorně,“ uzavřel.
Celý text ZDE.
A jaký pohled na brexit má politolog Jiří Pehe? „V skrytu duše jsem tento výsledek očekával, protože mám nedůvěru k referendům. V referendech vítězí skoro vždy populistické emoce a rozhoduje se často o věcech, které s hlavní otázkou souvisí jenom okrajově. Že Velká Británie, tedy David Cameron vypsal referendum, svědčí o jeho populismu. Čekal jsem, že toho velmi dobře dokáží využít politici, kteří jsou schopni udělat nejrůznější zkratky a strašit, což se přesně stalo, takže mě to ani moc nepřekvapuje. Já jsem si přál, aby Velká Británie v Evropské unii zůstala,“ řekl Pehe s tím, že odchod země z Unie bude mít horší dopady pro Británii než pro samotnou Unii. V Británii se podle něj totiž spustí řada odstředivých tendencí, například v Severním Irsku či ve Skotsku.
„Ani ve Velké Británii pořádně nevědí, jak přesně postupovat. Samozřejmě nestačí do Bruselu přinést výsledky referenda, musí nějak rozhodnout britský parlament, který má dvě komory. Bude to ještě celé komplikované. Brexit může způsobit, jak už jsem naznačil, politickou krizi v podobě dezintegrace; a pokud jde o ekonomické dopady, ty už se projevují teď. Velký pokles libry, panika na burzovních trzích v Asii, které jsou před námi časově a dá se předpokládat panika na amerických a evropských trzích,“ podotkl Pehe.
To, zda evropští lídři uchopí výzvu brexitu a budou chtít vyhlásit referenda i ve svých domovinách, se teprve ukáže. „Ještě před oficiálními veřejnými výsledky referenda se ozvala paní Le Penová ve Francii a Wilders v Nizozemsku. Nemyslím si ale, že to na kontinentální Evropě bude tak snadné, protože situace je tu jiná. Evropské kontinentální země jsou navzájem mnohem více propojené, než byla Unie s Velkou Británií, která byla jednou nohou venku,“ dodal politolog.
Závěrem dodal, že se domnívá, že brexit velmi posílí pozici dua francouzsko-německého a u krizových jevů, které teď budou následovat, s námi budou mít mnohem méně trpělivosti než dosud. „Hrozí tedy, že Česká republika s ostatními visegrádskými zeměmi pojede v osobáku, zatímco integrační jádro pojede v rychlíku,“ uzavřel.
Původní text ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Nezávislost
Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?
Další články z rubriky
14:50 „Díky nám padaly vlády.“ Financování USAID šlo i novinářům. Linka až do Česka
Mezi projekty, které sponzorovala agentura USAID, je i OCCRP, tedy sdružení novinářů v několika desí…
- 11:41 Jednali o vydání Okamury. Ten vyšel před parlament a rozbouřil dav
- 9:05 Jsou to miliardy. Zastavené peníze z USA otřesou Českem opravdu hodně
- 4:45 Analytik: Česká armáda neví, co chce, a nemá, co bude potřebovat. Radši neválčit nebo rychle prohrát
- 20:10 Žádní tajemní konspirátoři nejsou, směje se Keller. Zato máme zmateného češtináře ze záložny
- 13:10 Řeči, ze kterých demokraty chytá hrůza. Peter Staněk odhalil, co tím Trump sleduje