Kóvind s manželkou přijel na Hradčany v 10:30, na prvním hradním nádvoří na ně čekala nastoupená čestná jednotka Hradní stráže. Hlava druhého nejlidnatějšího státu světa zavítala na Pražský hrad po 22 letech, připomněla ČTK.
Prezidenti se shodli, že vztahy obou zemí jsou dobré, protože stojí na solidních základech. Oba státy ctí stabilitu, právní stát a demokratická pravidla. Ve společném prohlášení se vrcholní představitelé obou zemí shodli na tom, že chtějí vzájemné vztahy ještě prohloubit, a to především v oblastech, kde se zájmy obou zemí shodují. Shodují se prý např. v tom, že se musí zreformovat Rada bezpečnosti OSN, aby více odrážela proměny světa na počátku 21. století.
„Oba představitelé jednoznačně odsoudili terorismus v jeho všech podobách, stejně jako projevy přeshraničního terorismu. Zdůraznili význam mezinárodního úsilí v boji proti terorismu. Vyzvali všechny státy, aby neposkytovaly teroristům útočiště, aby se zaměřily na rozbití teroristické infrastruktury, sítí a financování, a aby zamezily přeshraničnímu pohybu teroristů. Oba představitelé také zdůraznili, že terorismus nemůže být za žádných okolností jakkoliv ospravedlnitelný a neměl by být spojován s žádným náboženstvím, státní příslušností, civilizací nebo etnickou skupinou,“ stojí v prohlášení.
„Prezident Zeman a prezident Kóvind ocenili vysokou úroveň kompetence obou zemí v oblasti výzkumu a inovací. V tomto ohledu uvítali podepsání pracovního plánu na podporu česko-indických projektů v letech 2019-2022 mezi Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvem vědy, techniky a technologie Indické republiky,“ říká další z bodů.
Kromě jednání se Zemanem bude mít Kóvind během dne příležitost mluvit také s premiérem Andrejem Babišem a s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (oba ANO). Vondráček ČTK sdělil, že s indickým prezidentem a s jeho delegací, ve které budou i poslanci indického parlamentu, bude diskutovat mimo jiné o tom, jaké smlouvy by měly oba parlamenty dojednat. „Abychom lépe spolupracovali v průmyslu, ve vědě a ve výzkumu. Věřím, že jejich aktivity a rostoucí počet indických turistů ve střední Evropě je i příležitostí podpořit přímé letecké spojení z Indie k nám do České republiky,“ uvedl Vondráček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp