Religionista polemizuje s názory psychiatra Höschla na islám. Prý by vedly k odmítání všech muslimských žadatelů o azyl

09.01.2016 19:30 | Zprávy

Do polemiky s názory mediálně známého psychiatra Cyrila Höschla na islám se pustil na stránkách dnešní přílohy Lidových novin Orientace religionista působící na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně Jan Reichstäter.

Religionista polemizuje s názory psychiatra Höschla na islám. Prý by vedly k odmítání všech muslimských žadatelů o azyl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem

Podle něj působí „pozoruhodně nepoučeně“ už název Höschlovy glosy Islám do Evropy skutečně nepatří, která byla otištěna ve 47. čísle loňského ročníku Reflexu.

Reichstäter míní, že už tradičně se zde opomíjí skutečnost, že muslimové po několik století dominují v rámci kontinentu zejména v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Albánii či v jižním Rusku (kolem Krymu a Kavkazu) a dlouhodobé komunity existují také v Bulharsku nebo Litvě (pomineme-li imigranty do západoevropských měst v posledním půlstoletí a evropskou enklávu Turecka). Jinými slovy, islám je v Evropě „tradičním“ náboženstvím po mnoho staletí a otázky typu „patří – nepatří“ zde jaksi postrádají opodstatnění.

Religionistovi se také nelíbí tento závěr Höschlovy úvahy: „Jsou totiž v dějinách momenty, kdy je pro přežití mnohem výhodnější se zbytečně bát nevinného, než falešně důvěřovat zločinci. V Paříži 13. 11. se ukázalo, že tato chvíle pro Evropu možná nastává.“ To totiž podle Reichstätera navádí k paušálnímu odmítání muslimských žadatelů o azyl či občanství.

Mezi muslimy je prý jen 0,1 % teroristů

Religionista poukazuje na to, že respektovaný americký politický komentátor s muslimskými kořeny Fareed Zakaria se v několika posledních sloupcích přetištěných v Respektu vztahu islámu a světového terorismu důkladně věnuje. Předkládá statistické odhady, podle nichž v rámci USA ze tří milionů muslimů budou zhruba tři procenta tvořit onu radikální část potenciálně agresivní vůči majoritě, do které spadá i zbývajících 97 procent muslimů. Z celkové světové populace muslimů (zhruba 1,6 miliardy) tvoří aktéři teroristických útoků – podle Zakariou reprodukovaných čísel – zhruba 0,1 procenta. Jde o desetkrát menší podíl, než se kterým počítá profesor Höschl v rámci svých „mírnějších odhadů“, což podle něho i tak „velmi pravděpodobně znamená, že sem přitáhlo 10 000 (!!!) potenciálních teroristů“.

Reichstäter tvrdí, že kdyby se nakonec reálná situace skutečně pohybovala někde mezi 0,1 a 1 „zločinným“ procentem, paušální odmítavost vůči muslimským příchozím by v perspektivě tohoto čísla představovala přístup dosti cynický. „Nebude totiž od věci zmínit, že číselné odhady psychiatrů o obecném podílu nebezpečných ‚betajedinců‘ typu norského atentátníka Breivika v západních společnostech budou velmi podobné. Je tedy nebezpečím konkrétní náboženství, anebo sociopatologická agresivita, která je víceméně univerzálním fenoménem?“ ptá se religionista.

Muslimové by měli více viditelně odsuzovat terorismus

Píše také, že islámský terorismus je primárně společenským defektem, kde náboženská ideologie ve specifické interpretaci poskytuje záštitu politickému aktivismu, respektive terorismu. Zmiňovaný Zakaria proto uzavírá, že by měli muslimové veřejně odsuzovat terorismus. To se už na různých místech světa rozličnými způsoby děje, při pohledu z Evropy však dosti záleží na míře mediálního zprostředkování. Větší viditelnost těchto projevů by v každém případě dopomohla západním muslimům k větší integraci a přispělo by to jistě i k uklidnění nepříjemné atmosféry nedůvěry mezi nimi a evropskými „domorodci“, alespoň těmi bez programové xenofobie.

Hlavním kořenem současného problému s islámem je podle Reichstätera „závazné“ dogma exkluzivního monoteismu, tedy a priori nadřazený přístup vůči jiným náboženským tradicím či „existenciálním strategiím“, jako je například konzumní hédonismus sekulárních obyvatel Západu.

Religionista se domnívá, že s radikálním islámem si Evropané díky historickým zkušenostem a vyspělosti svých institucí dokážou nejspíše dříve či později poradit.

 

 

 

 

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…