Ve vesničce Oberpfaffenhof nedaleko malého městečka Wessling vyrostlo před několika desetiletími na místě bývalé vojenské základy supermoderní vědecké středisko, které slouží jak pro výzkum, a to skutečně mezinárodní, tak i vzdělávání a polarizaci, kterým by mohli lecjaké „techmánie“ v našem státě jen závidět.
Od kosmonautů po kometu
„Celkem máme v Německu kolem osmi tisíc zaměstnanců v šestnácti lokalitách,“ představil společnost její mluvčí Andreas Schütz. „Střediska jsou například v Berlíně, Brémách, Bonnu, Hamburku nebo Stuttgartu. Zabýváme se stručně řečeno letectvím a kosmonautikou - trénujeme budoucí piloty a kosmonauty, řešíme řadu výzkumů v atmosféře a co je dnešní alfa a omega, pracujeme v rámci Evropské kosmické agentury.“ Nutno dodat, že na jejím znaku je zobrazena také česká vlajka. „Podíleli jsme se na šedesáti misích, z nichž samozřejmě nejvíce viditelná je ta současná, tedy let našeho německého kosmonauta Alexandra Gersta,“ dodává pyšně. „V listopadu bude finalizovat unikátní mezinárodní projekt Mise Rosseta, kdy bude přímo z komety Churyumov-Gerasimenko odebrán vzorek. Výsledek oznámíme na velké tiskové konferenci v Dortmundu.“
Pohled do prázdného řídícího střediska kosmických letů
Země - tak malá a zranitelná
To už však řídící středisko dostalo přímé spojení s kosmonautem, geofyzikem Gerstem. „Srdečně zdravím na Zem, do mého rodného Německa,“ usmíval se na velkoplošném panelu z mezinárodní kosmické stanice. Zodpověděl otázky několika německým redakcím. „Mám možnost se na Zemi dívat z jiné perspektivy. Když je člověk na Zemi, tak je pro něj velikánská a nepřehledná, a tady odtud je tak zranitelná a malá. Zdroje jsou tak malé a snadno vyčerpatelné... Země je naše kosmická loď, když ji zničíme, zemřeme všichni. Dělejme všechno, abychom si ji zachránili,“ řekl téměř pateticky. Podle mluvčího Schütze je to však jeho nové životní krédo, tak přemýšlí a komunikuje s tísíci lidmi prostřednictvím internetu. „Ještě nikdy nebylo spojení tak interaktivní. Právě díky sociálním sítím s ním mohou komunikovat lidé z celé planety,“ pokračoval Schütze a českým občanům dodal: „Už jako dítě ve škole chtěl být jako první německý kosmonaut z bývalé NDR Sigmund Jähn a jako vůbec první zahraniční kosmonaut mimo vesmírných mocností, váš Vladimír Remek.“
Politika? Ani omylem!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala