Vyšetřovatelům se podařilo shromáždit více než 1500 stránek dokumentů, e-mailů a rozhovorů, jež signalizují celou řadu nesrovnalostí ve financování Walkerovy kampaně. Přestože loni v červenci nařídil nejvyšší soud státu Wisconsin zastavení vyšetřování a zničení veškerých dokumentů, nestalo se tak a některé z nich se dostaly do rukou novinářů britského deníku Guardian. Novináři z levicového deníku nicméně neuvádí, jak se k dokumentům dostali.
V uniklých dokumentech se často hovoří o vlivných osobnostech republikánské strany, jako je například Karl Rove či předseda republikánského národního výboru Reince Priebus. V podezření z ilegálního financování politických stran jsou také vlivní američtí podnikatelé. Například spoluzakladatel Home Depot Ken Langone, manažer v oblasti hedgeových fondů Paul Singer nebo bohatí majitelé casin v Las Vegas Sheldon Adelson a Carl Icahn.
Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.
Mezi „podezřelými“ figuruje také Donald Trump, kterého měl Walker navštívit v jeho centrále v New Yorku a odnést si šek ve výši 15 000 dolarů. Problém je ovšem v tom, že šek byl vypsán nikoli na Walkera, ale na wisconsinskou neziskovou organizaci Club of Growth, která je ovšem vzhledem ke svému zaměření osvobozena od daně. Finanční částky určené pro Walkerovu prezidentskou volební kampaň a posílané na účet Club of Growth však byly i mnohem vyšší. Například již zemřelý miliardář Harold Simmons přispěl 750 000 dolary.
Rozhodnutí nejvyššího soudu státu Wisconsin je ještě kontroverznější, protože jednomu ze soudců pomáhal Walker v roce 2011 k jeho znovuzvolení. On a jeho spojenci měli údajně zajistit pro soudce Davida Prossera finanční podporu ve výši 3,5 milionu dolarů. „Pokud ztratíme Prossera, Walkerova agenda půjde do háje,“ cituje Guardian z jednoho uniklého e-mailu na důkaz, jak klíčové bylo spojenectví mezi Walkerem a Prosserem. A právě Prosser loni v létě hlasoval pro zastavení vyšetřování a zničení všech získaných dokumentů.
Soudce Prosser si však není dle svých slov vědom žádného porušení zákona ani morálního pochybení. Na přímý dotaz britského deníku sdělil, že od doby jeho zvolení uplynulo několik let a vzhledem k tomu jsou prý důvody pro podezření ze střetu zájmů značně neopodstatněné. Guardian v závěru svého textu ještě dodává, že vyšetřování bylo zahájeno v roce 2012 a prokurátoři tehdy Walkera a šest republikánských senátorů obviňovali z vytvoření koordinované sítě zahrnující lobbistická uskupení, která měla krýt neprůhledné financování před úřady.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro