Generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast odpověděla na anketní otázku Lidových novin, jaký bude rok 2024 a jaké změny očekává v oboru, v němž působí. Její odpověď se začala šířit sociálními sítěmi i s posměšnými reakcemi.
„Z mého pohledu se budeme muset v příštím roce zaměřit na tři oblasti. Za prvé budeme muset najít nové způsoby, jak diskutovat a řešit koloniální minulost, a to i v zemích střední Evropy,“ uvedla na výše uvedenou otázku Alicja Knast, generální ředitelka NG Praha.
Jednapadesátiletá muzikoložka a kulturní manažerka z Polska, která v lednu 2021 převzala řízení Národní galerie, svým vyjádřením oživila vánoční poklid českého internetu.
„O NG jsem přestal mít strach...“ poznamenal k odpovědi na Facebooku Martin Šmíd.
Komik Luděk Staněk se zamyslel. „Může někdo tý paní vysvětlit, že dělá šéfku instituce v zemi, která byla posledních několik staletí až na pár krátkých období kolonií?“
Konzervativní noviny na svém Facebooku poznamenaly, že Národní galerie bude v příštím roce řešit důležité úkoly.
Mezi čtenáři zazněly i přípodotky k minulosti paní ředitelky Knast, zejména k ukončení jejího působení ve Slezském muzeu v Katowicích. V roce 2020 byla odvolána na základě auditu, ovšem sama uváděla politické důvody.
Téma vztahu Čechů a Slezanů z hlediska kolonizace podle některých ironických diskutujících rovněž mohlo být otevřeno.
Podle dalšího z diskutujících je úplně jedno, zda se přihlásíme k vině za kolonialismus, nebo něco jiného. „Mnohem důležitější je, abychom nějakou vinu přijali. Jen tak se budeme moci plně zavázat k jejími trvalému odčiňování a přijímat nepopulární kroky, které bychom bez této viny určitě nepřijali,“ poznamenal.
A reakci zapsal také komunální politik SPD Jan Čížek. „Přeji všem lidem dobré vůle krásnou oslavu dnešního Silvestra a vše nejlepší do nového roku. Hodně zdraví a pohody. No a když už budete stát s tím silvestrovským přípitkem, nezapomeňte se omluvit za naši koloniální minulost. ... a debilům celého světa ukažte prostředníček,“ prohlásil.
Marketingový specialista Jakub Horák poznamenal, že máme málo problémů, tak si musíme vytvořit další.
Kromě vyrovnávání s koloniální vinou ředitelka Národní galerie pohovořila také o boji proti klimatické změně a zdůraznila, že klimatická konference v Dubaji se usnesla na úplném vyloučení fosilních paliv. „Je důležité udržet společenskou roli umělců a kulturních institucí při zvyšování povědomí o otázkách životního prostředí,“ naznačila plány své instituce.
„A zatřetí bychom měli aktivně pracovat na pochopení významu blahobytu ve společnosti,“ uzavřela. Nemůžeme prý přehlížet ani problém lidské osamělosti.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová