Reuters píše o rychlém vítězství Číny nad americkým prezidentem. Očekává další diplomatické bitvy

11.02.2017 13:30 | Zprávy

Čína dosáhla rychlého vítězství nad Trumpem, píše agentura Reuters. Naráží na skutečnost, že 45. prezident USA ujistil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že bude respektovat politiku jedné Číny. Ještě v prosinci naznačoval něco jiného, když udržoval kontakt s politiky Tchaj-wanu. Si Ťin-pching tedy dosáhl relativně rychlého vítězství. Reuters ovšem dodává, že spolu USA a Čína svedou ještě mnoho podobných diplomatických bitev. „Válka“ rozhodně vyhrána není.

Reuters píše o rychlém vítězství Číny nad americkým prezidentem. Očekává další diplomatické bitvy
Foto: Archiv vydavatele
Popisek: Čína

Donald Trump ujistil svůj čínský protějšek, že bude respektovat politiku jednotné Číny. „Čína se chovala pragmaticky a trpělivě. Vynaložili jsme velké úsilí k narovnání vzájemných vztahů a vyplatilo se to,“ řekl Jia Qingguo, děkan Fakulty mezinárodních studií na Pekingské univerzitě. Nápravě vztahů napomohly rozhovory bývalého čínského velvyslance v USA Janga Ťie-čche a současného Trumpova poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna.

Zdroj z okolí čínské vlády agentuře Reuters prozradil, že kabinet nebral prosincové výroky Donalda Trumpa jako hrozbu, protože šlo o výroky soukromé osoby, ještě nebyl prezidentem. Kdyby Trump stejně hovořil i po 20. lednu, bylo by to prý něco jiného. Pak by Čína přijala adekvátní opatření.

Celý článek v angličtině najdete zde

Pro Peking to sice je vítězství, ale jen velmi malé. Mezi oběma zeměmi zůstává mnoho třecích ploch. Ať už jde o hrozící obchodní válku mezi oběma velmocemi, odlišný pohled na řešení situace v Jihočínském moři nebo na vztah k Severní Koreji. To jsou body, které budou na mezinárodní scéně vyvolávat další napětí.

Po samotný Tchaj-wan se toho také mnoho nemění. Také předchozí prezidenti USA respektovali politiku jednotné Číny a přesto ostrov podporovali, např. dodávkami zbraní. Teprve čas ukáže, co všechno se mezi Spojenými státy a komunistickou Čínou ještě odehraje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…