Řev kvůli Orbánovi. Do firem poslal armádu. Prý tam bude diktatura, bojí se odpůrci

27.03.2020 15:39 | Zprávy

Zatímco v Čechách se o armádě hovoří jako o další složce, která má strážit hranice a bude se asi muset v budoucnu uskrovnit, aby se umořil dluh zanechaný koronavirem, v Maďarsku role armády vzrostla. Vojáci „napochodovali“ do firem. Premiér Orbán zavádí opatření, podle kterých by vládl bez parlamentu. A už se ozývají hlasy, že Maďarsko vyjde z krize jako diktatura a premiér chce vládnout na doživotí.

Řev kvůli Orbánovi. Do firem poslal armádu. Prý tam bude diktatura, bojí se odpůrci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán

Do strategických maďarských firem dle několika médií „napochodovala“ armáda. V rámci plánu premiéra Orbána, který takto chce údajně dohlížet na chod 140 firem, které označil za klíčové. V Maďarsku platí nouzový stav, stejně jako v mnohých jiných zemích Evropy, včetně Česka. Operaci vede ministr obrany Tibor Benko. Jedná se o firmy v oblasti energetiky, dopravy, farmaceutického průmyslu a v dalších odvětvích, například o jadernou elektrárnu Paks, burzy, banky, poštu či vodohospodářské firmy. „Vojáci jsou přítomni z důvodu bezpečnosti strategických firem,“ řekl ministr ve veřejnoprávní televizi M1.

Obavy prý panují z opatření, která chystá premiér Orbán, tedy z podstatného zpřísnění trestů, kdy za šíření falešných zpráv by hrozilo vězení a za porušení karantény by hrozil osmiletý trest, pokud by kvůli tomu došlo ke ztrátě života. Orbán by pak zemi řídil přes dekrety. Konat by se nesměly ani volby či referenda. Obavy vzbuzuje především to, že není určené, kdy tato opatření skončí.

Tato chystaná opatření už kritizoval ekonom Dalibor Roháč v deníku Washington Post. „Drzost Orbánova převzetí moci nemá v nedávné evropské historii obdoby,“ tvrdí Roháč. Říká, že „drakonická“ opatření přijaly i ostatní evropské státy, ale ty jsou stále závislé na schválení parlamentem, a hlavně mají určeno, kdy skončí. Doplnil, že stav nouze může vláda vyhlásit, ale trvá jen 15 dní, a pak jej musí potvrdit parlament. Ale místo potvrzení chce Orbán dle Roháče, aby stav nouze trval tak dlouho, jak bude vláda chtít, a kontrolní funkce parlamentu by byla zrušena. Nemluvě o zostření trestů.

Podle Roháče by si všichni měli rozmyslet, zda k Orbánovi budou přistupovat bez předsudků. Prý už dlouho vede boj s těmi, kdo omezují jeho osobní moc a zdůvodňuje to reakcí na krize nebo Georgem Sorosem. „Maďarský zákon o ochraně před koronavirem ukazuje, že Orbán ve své honbě za doživotním premiérstvím nikdy nenechá krizi vyjít vniveč,“ tvrdí Roháč a varuje, že pokud na Orbána nebude tlačit, již tak zaneprázdněný Brusel nebo Washington, tak z krize vyjde Maďarsko jako už plnohodnotná diktatura.

Před „Maďarskou cestou“ varoval také senátor Láska.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…