Revoluce v penzích? Babiš v tisku přednesl svou vizi. Bezdětní, pozor

02.02.2019 11:40 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš se v rozhovoru pro Lidové noviny rozhovořil o chystané reformě penzijního systému, který musí podle něj projít zásadní reformou, protože není udržitelný. „Potřebujeme děti, abychom systém penzí udrželi,“ říká předseda vlády. „Jestli se to Babišovi povede, reformátoři Nečas a Kalousek budou proti němu čučkaři,“ připojil komentář Petr Kamberský, podle něhož má tento systém ekonomickou a demografickou logiku, jen ti voliči to možná uvidí jinak.

Revoluce v penzích? Babiš v tisku přednesl svou vizi. Bezdětní, pozor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Babišova vláda zahájila práci odborné komise „pro spravedlivé důchody“ na dané téma. Revoluce má prý stát na dvou bodech – kdo vychová víc dětí, bude oceněn; a každý si musí spořit i na vlastní pěst. Inspiraci premiér prý načerpal u svého předchůdce a nynějšího guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka, od něhož dostal návrh důchodové reformy z roku 2004.

Premiéra prý velmi zaujalo, jak je tato reforma spočítaná. „Údajně vychází, že systém by byl udržitelný. Stojí to na tom, že lidi se nemohou spoléhat jenom na stát. Příjem ve stáří by měl plynout ze společného vkladu zaměstnavatele, zaměstnance a státu. Každý by měl spořit a zavést si individuální účet,“ řekl Babiš pro LN.

V Rusnokově modelu odvádí prý do prvního pilíře peníze všichni aktivní jedinci, tyto finance jsou zdrojem průtokových výplat penzí. Nárok na dávku by ovšem měli jen lidé, kteří vychovali aspoň jedno dítě, přičemž maximální výše odpovídající polovině průměrné mzdy by náležela rodičům minimálně trojnásobným.

Druhý pilíř pak stojí na odvodech bezdětných a těch, jejichž děti už odrostly. V něm se bude odrážet výše výdělků – neboli dnešní princip zásluhovosti. Aktuální pojistná sazba by se krátila těm, kdo zrovna vychovávají potomka, u aspoň tří dětí až na nulu nebo blízko k ní. Výplata penze z tohoto pilíře by plně reflektovala, kolik si do něj člověk odkládal. Účast ve třetím pilíři by byla na vůli každého.

Pokud by se tato reforma skutečně prosadila, padl by podle tisku dosud výrazně paternalistický přístup státu. Princip rovného důchodu, jak jej v roce 2004 sestavil Rusnok, tedy spočívá v tom, že stát zajistí všem určitý standard peněz ve stáří, ale skutečná zodpovědnost za to, jak dobře se budou mít, záleží na jednotlivcích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala už se pojišťuje, jedná s Hřibem. Musíme tomu zabránit, velí Vondráček

18:45 Fiala už se pojišťuje, jedná s Hřibem. Musíme tomu zabránit, velí Vondráček

Předseda Svobodných Libor Vondráček se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ostře opřel do premiéra P…