Olga Richterová, lídryně kandidátky koalice Pirátů a STAN v Praze, napsala pár slov k situaci žen v Afghánistánu. Připomněla, že ještě před pár desítkami let se afghánské ženy oblékaly jak chtěly, studovaly co chtěly a cestovaly bez doprovodu mužů kam chtěl. Jenže pak se v 90. letech minulého století chopilo moci hnutí Tálibán a ženy přišly o všechno.
Za to, že ženy chtěly studovat, je hnutí Tálibán nechávalo i popravovat. Ženy mohly chodit venku pouze v doprovodu mužských příbuzných a to jen v oděvu, který jim zakrýval celé tělo mimo očí.
Situace se změnila na počátku nového tisíciletí, kdy do země dorazili vojáci NATO a zbavili Tálibán moci. Ženy mohly opět svobodně studovat.
„Za tu dobu klesla díky lepšímu zdravotnictví úmrtnost žen při porodu o polovinu, počet studentek na vládních univerzitách se znásobil sedmkrát (Afghánistán měl třeba svůj slavný tým výzkumnic přes robotiku) a ženy se také začaly čím dál víc zapojovat do politického i společenského dění. Zastávaly tak mnoho společensky významných funkcí v politice, ale i ve školství, soudnictví nebo zdravotnictví. Teď to zase může být všechno pryč,“ napsala Richterová na sociální síti Facebook.
„Během života jedné generace se tak Afghánistán převrátil už několikrát vzhůru nohama. Afghánským ženám ale samozřejmě nabyté vzdělání ani zkušenosti se svobodou už nikdo vzít nemůže. V těchto dnech tak doufám, že se mezinárodním tlakem podaří napomoci tomu, aby tentokrát Tálibán nezamířil přímo do minulosti,“ doplnila poslankyně.
Zdeněk Škromach, bývalý ministr práce a sociálních věcí z ČSSD, položil Richterové jednoduchou otázku. „Co s tím, Olgo, uděláte?“
Odpověď nedostal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp