Platilo by se přímo institucím starajícím se o děti do tří let věku. Nakupovat by se za peníze měly potraviny a oblečení.
"Nevidím důvod, proč by se na tyto činnosti nemělo přispívat. Ve zdravotní péči existuje podobný systém, dětské domovy navíc poskytují i činnosti, které se zdravotní péčí nemají nic společného," řekla serveru iDNES.cz Helena Sajdlová z odboru zdravotních služeb ministerstva zdravotnictví.
"V klokáncích nebo diagnostických a výchovných ústavech rodiče platit nyní musí, v zařízeních ministerstva zdravotnictví ale je to jinak," souhlasila se Sajdlovou i předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. Rodiče prý navíc podobnou povinnost v kojeneckých ústavech už měli. "Před lety se tomu říkalo ošetřovné, pak ale z legislativy vypadlo."
Mnozí na to nebudou mít a my to budeme muset vymáhat
Částka by podle Vodičkové ovšem měla respektovat sociální situaci rodiny, kdy si některé nemohou dovolit platit denně 150 korun. Jakýkoli příspěvek by ale podle ní zmíněným institucím pomohl.
Na možná úskalí návrhu upozornila ředitelka Dětského centra Brno Eva Pilátová: "Je to dobrá myšlenka, ale nakonec nám může přinést více starostí než užitku. Většina lidí nebude platit nic, my to budeme muset vymáhat, a to i přesto, že víme, že si exekutor na nich nic nevezme."
Vyhlášku čeká připomínkové řízení. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ji plánuje vydat v souvislosti s novým zákonem o zdravotních službách, který schválila vláda a co nevidět ho projednají i poslanci.
Čtěte:
Iniciativa žádá politiky: Neodsuzujte děti k ústavní péči. A ušetříte
Jiří Hrebenar: Hrozí zánik rané péče o zdravotně postižené děti
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par