Rodiče vydrbávají s inkluzí, raději vozí děti na druhý konec města. A ti nejvzdělanější ze všech nejvíce

15.11.2019 8:51 | Zprávy

Vysokoškolsky vzdělaní rodiče výrazněji než rodiče s nižším vzděláním usilují o to, aby jejich děti získaly ve škole co nejvíc kvalitně podaných informací a získali tak nejlepší možné základní vzdělání. Tito rodiče však dospěli k závěru, že inkluze v této snaze jejich děti brzdí, a tak se podle informací serveru Seznam zprávy snaží hledat třídy, kde nebudou zdravotně či sociálně znevýhodněné děti.

Rodiče vydrbávají s inkluzí, raději vozí děti na druhý konec města. A ti nejvzdělanější ze všech nejvíce
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

Agentura pro sociální začleňování tvrdí, že vysokoškolsky vzdělaní rodiče jsou často proti tomu, aby jejich děti chodily do třídy se zdravotně či sociálně znevýhodněnými spolužáky.

Čím jsou lidé vzdělanější, tím méně podporují začleňování znevýhodněných dětí do tříd hlavního vzdělávacího proudu,“ píší autoři studie s názvem Analýza segregace v základních školách Karel Čarda a Daniel Hůle (pracovník organizace Člověk v tísni), kterou si nechala zpracovat Agentura pro sociální začleňování.

V praxi to znamená, že vysokoškolsky vzdělaní rodiče jsou ochotni vynaložit čas na najití jiné školy, než je pro jejich dítko škola spádová. Ve větších městech – nad sto tisíc obyvatel – však narážejí na to, že všechny školy jsou přeplněné.

Průzkum agentury ukázal, že pro 10 procent rodičů je důležité, aby ve třídě, kam docházejí jejich děti, nebyli vůbec žádní slepí či hluší žáci.

„Zároveň však téměř pětina rodičů (18 procent) bere spolužáky s poruchami autistického spektra jako obohacení kolektivu. Nevidomé a neslyšící spolužáky pak vidí jako přínos téměř třetina rodičů zdravých dětí (33, resp. 31 procent). V případě Romů je takových rodičů necelá desetina (8 procent),“ dodal server.

V obecné rovině platí, že jen 14 procent rodičů inkluzi bez výhrad podporuje a má za to, že pomůže všem žákům, i těm znevýhodněným. Celých 36 procent občanů se domnívá, že inkluze sice pomůže znevýhodněným žákům, ale neprospěje ostatním. A 28 procent dotázaných se domnívá, že inkluze nepomůže ani jedné skupině.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

20:50 Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

Příští rok podle premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodne, zda si Češi budou věřit a pomáhat si, nebo se …