Romové požádali Zelenského, aby vyzval uprchlíky k toleranci a nenásilí
08.07.2023 6:30 | Zprávy
Evropská síť romských organizací ERGO Network a ukrajinská romská organizace ICO Roma Women Fund „Chiricli“ požádaly ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vyzval ukrajinské uprchlíky k respektování rozmanitosti a zdržení se násilí. Prohlášením, které zveřejnil server Romea.cz, organizace reagují na dva nedávné útoky vůči Romům v ČR.
reklama
Romské organizace vyzývají českou policii a ministerstvo vnitra, aby pachatele útoků urychleně postavily před soud.
Letos v červnu zemřel mladý Rom po incidentu při festivalu ohňostrojů poblíž brněnské přehrady. Podle nepotvrzených informací byl útočníkem Ukrajinec; policisté pouze uvádějí, že šlo o cizince. Minulý víkend byl v Pardubicích při konfliktu Romů s trojicí mužů, údajně Ukrajinců, lehce zraněn v obličeji romský mladík. Oby případy vyvolaly ve společnosti napětí.
„Síť ERGO a ICO Roma Women Fund ‚Chiricli‘ vyzývají českou policii a ministerstvo vnitra, aby zahájily rychlé, účinné a nestranné vyšetřování těchto trestných činů a aby zavedly opatření, která by podobným incidentům v budoucnu zabránila,“ uvádějí romské organizace. Důkladné, účinné a nestranné vyšetřování těchto incidentů a naprostá transparentnost při podávání zpráv o jeho výsledcích podle autorů prohlášení zajistí spravedlnost pro oběti a vyšle společnosti jasný signál, že tyto typy trestných činů jsou nepřijatelné a že nebudou tolerovány.
V souvislosti s návštěvou ukrajinského prezidenta v Praze apelují romské organizace na Zelenského, aby oslovil všechny ukrajinské uprchlíky a aby je vyzval k přijetí života v sociální harmonii a toleranci. Zelenskyj by podle nich měl zdůraznit, že je důležité respektovat rozmanitost a zdržet se trestných nebo násilných činů.
Organizace rovněž poukazují na diskriminaci romských uprchlíků z Ukrajiny. Podle nich přijímající země, včetně České republiky, zacházejí s etnickými Ukrajinci jinak než s uprchlíky s původem v romské menšině na Ukrajině. „Na tyto uprchlíky je často pohlíženo jako na ‚romské migranty‘, nikoli jako na uprchlíky, a je jim proto odepřena stejná pomoc a podpora,“ uvádějí autoři prohlášení.
Od začátku ruského útoku na Ukrajinu loni v únoru udělilo Česko dočasnou ochranu zhruba půl milionu uprchlíků z napadené země. Zhruba třetina se jich vrátila zpět. K letošnímu 18. červnu dostalo vízum k ochraně 344.800 lidí z Ukrajiny, většinou ženy a děti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.