Romové tlačí: V normální zemi by... Dohra případu českého George Floyda

28.07.2021 14:36 | Zprávy

Případ Stanislava Tomáše, jenž zemřel 19. června po zákroku policie v Teplicích, neutichá. Pořadatelé tiskové konference, o níž informovala romská internetová televize ROMEA TV, tvrdí, že v případu zůstává celá řada nezodpovězených otázek, především pak podle nich nejsou známé odpovědi na to, jak je zajištěno nezávislé a transparentní vyšetřování zásahu policie.

Romové tlačí: V normální zemi by... Dohra případu českého George Floyda
Foto: Repro Youtube
Popisek: Zákrok policie proti Stanislavu Tomášovi

„Amnesty International vyzývá české orgány, aby neprodleně, nestranně a důkladně vyšetřily policejní akci, která skončila smrtí muže romského původu v Teplicích. Podle videozáznamu ze zatčení, který zveřejnil server Romea.cz, použili tři policisté sílu proti Romovi v Teplicích dne 19. června. Video ukazuje muže ležícího na zemi, zatímco ho policie zadržuje. Jeden z policistů klečel muži na krku během celého zásahu, který podle záznamu trval nejméně pět minut. Policisté pokračují v klečení na krku i po připoutání muže, který pak nevykazoval žádný odpor,“ uvádí v prohlášení Amnesty International. Technika byla podle organizace během zásahu neuvážená, zbytečná a nepřiměřená. 

„Amnesty vyzývá české orgány, aby zakázaly používání takové techniky jako prostředku zákroku, protože fatálně omezuje dýchání. Používaná síla policie musí být zákonná, nezbytná a přiměřená. Tyto zásady jsou pro Českou republku závazné,“ dodává prohlášení Amnesty International.

„Ústecké krajské policejní ředitelství nekomunikuje a ignoruje svou povinnost reagovat na žádosti o svobodném přístupu k informacím, které se týkají smrti Stanislava Tomáše,“ uvedla pro server Romea.cz v souvislosti s případem také politoložka Edita Stejskalová. „V zemi, která respektuje lidská práva, by mělo být normální, že po zákroku, při kterém dojde k úmrtí, dojde i k jeho prošetření, aby policie mohla své kroky rozvíjet a zdokonalovat,“ dodává Stejskalová.

„Nesnažíme se o emocionální vydírání ve smyslu, že chceme vzbudit u společnosti lítost. Přesto si však neodpustím morální apel na veřejnost, aby nezpochybňovala nezcizitelné univerzální a přirozené právo každého člověka, a tím je právo na život. Musím komentovat příspěvky, které jsou k případu na sociálních sítích, které jsou nejen velmi urážlivé, ale i dehumanizující a vycházejí pouze ze subjektivního názoru toho konkrétního člověka a otázky, zda je člověk, jako byl Stanislav Tomáš a jemu podobný, nebo všechny oběti po policejním zásahu, tak jestli jsou pro českou společnost přínosné,“ podotkla také Stejskalová.

Následně hovořila mimo jiné také o dehonestacích obětí. „Policie oznamuje veřejnosti prostřednictvím médií nebo na sociálních sítích, že pachatel je známým recidivistou, agresorem, nebo v případě Stanislava Tomáše zveřejní pouze videonahrávku psychotického Stanislava Tomáše, jak buší rukama a hlavou do auta. Nebo výrok policisty z roku 2012, který řekl: Ležíme na něm, je to cikán, je to hovado,“ připomněla také Stejskalová a poukázala i na sokolovský případ, o němž píšeme níže.

„Policista se v tomto případě vyjádřil o Romech v tom smyslu, že pobírají sociální dávky. Dále byla v souvislosti s tímto případem zaznamenána výpověď romské ženy, která uvedla, že ji policista držel pod krkem a řekl jí, že pokud neuposlechne třikrát jeho výzvy, tak ji zastřelí. Policie ve všech případech, které skončily smrtí, tvrdila, že vše bylo v pořádku a že nepochybila, ale v některých případech soudy tvrzení policie vyvrátily a pachatele z řad policie odsoudily,“ dodala Stejskalová.

„Proč krajský státní zástupce v Ústí nad Labem z moci úřední vede od počátku vyšetřování proti mrtvému S. Tomáši? Proč v tom smyslu vede krajský zástupce podle nás evidentně zbytečné vyšetřování na náklady daňových poplatníků? Proč z moci úřední krajský zástupce nevyšetřoval případ jako podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele? Proč nevyšetřoval kauzu jako případ policejní brutality?“ ptají se dále podle serveru Romea.cz pořadatelé tiskové konference.

Obdobný incident jako v Teplicích se řešil i minulý týden v pátek v Sokolově. Slovní rozepře skupinky místních se skupinkou údajných vodáků přerostla v potyčku, kterou musela řešit policie. Podle Týdeníku policie bylo deset místních zraněno, dva byli ošetřeni zdravotníky. Tři vodáci utrpěli podle policie zranění. „Nejvážnějším zraněním byla zlomená ruka u dvaapadesátileté ženy ze Sokolova. Z dosavadního prověřování nebylo zjištěno zranění nezletilé ani mladistvé osoby,“ uvádí Týdeník. Na místo se policisté dostavili čtyři minuty od telefonátu na linku 158. Podle serveru Romea.cz stáli za útokem hooligans pražské Slavie Praha.

Zadržen nebyl nikdo, policie incident prošetřuje a prosí, aby se přihlásili ti, kteří ho mají natočený. Prozatím prošetřuje, zda byl spáchán přečin výtržnictví.

Psali jsme zde:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …