Dohoda o příměří, kterou skrze Rusko a USA vzájemně stvrdily jednotlivé strany syrského konfliktu, má začít platit již tento pátek. Nedávno k tomu prezident Asad vyhlásil parlamentní volby, které se mají konat již 13. dubna. Vypadá to tedy, že je vše na dobré cestě.
USA však počítají s eventualitou, že ani jedna z proklamovaných událostí nepadne na úrodnou půdu, a je tak třeba mít v záloze plán B. Tím by bylo možné rozdělení Sýrie na autonomní správní celky.
Ze současné dohody o příměří jsou přitom vyloučeny teroristické organizace Islámský stát, fronta an-Nusrá a všechny na ně napojené skupiny, které jsou uvedené na seznamu teroristických organizací OSN. Příměří zároveň ustanovuje podmínku, že do všech oblastí, kde je třeba, budou umožněny dodávky humanitární pomoci.
„Nedám za to ruku do ohně. Nebudu tvrdit, že to bude fungovat, protože to nevím. Vím však, že tohle je nejlepší způsob, jak ukončit válku, a zároveň jde o jedinou možnou alternativu, máme-li dosáhnout politického řešení,“ vyjádřil se americký ministr zahraničí John Kerry k dohodě mezi Ruskem a USA.
Plán B, o kterém se již mluví, však nijak nepřiblížil. Podle vedoucí členky Kurdské demokratické rady by však šlo o rozdělení země na tři samostatné správní celky, z nichž každý by měl svůj vlastní parlament a každý by uchovával identitu svého obyvatelstva.
Kerry dodal, že půjde o měsíc či dva, než vyjde najevo, jak vážně jednotlivé strany konfliktu příměří opravdu myslí. „Důkazem budou budoucí činy,“ dodal Kerry s tím, že je nutné, aby se i Asad plně rozhoupal k akci, a dal tak najevo, že politické řešení myslí vážně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa