Na mušku si vzal hlavně KDU-ČSL, která se na tomto tématu tradičně od „liberální demokracie“ odchyluje nejvíce. Shodou okolností právě 1. června začala Poslanecká sněmovna projednávat návrh na zavedení „manželství pro všechny“, jak je nazýváno rozšíření manželských práv i na stejnopohlavní páry.
Rázně proti se postavila lidovecká poslankyně Nina Nováková, která to označila za realizaci neomarxistických myšlenek. Její kolegyně Romana Bělohlávková hovořila jako lékařka o přirozeném řádu světa, který funguje bez ohledu na naše osobní rozhodnutí, a manželství pro stejnopohlavní páry je krokem k relativizaci západní civilizace.
Vehementně proti se ale postavil poslanec STAN Martin Exner, podle kterého je manželství pro stejnopohlavní páry „západní hodnotou“ a tato vláda několikrát deklarovala, že patříme na Západ.
„Je to jednoduché. Když se podíváte na mapku, kde jsou zobrazené země, které mají manželství pro všechny, a na ty, které mají třeba v ústavě zákaz manželství pro všechny, tak si můžete myslet, že to je mapka NATO a Varšavské smlouvy z konce osmdesátých let. Podle mě tedy je to jednoduché, je to civilizační záležitost. Buď chceme být svobodná západní Evropa, kde stejnopohlavní páry se mohou brát třeba i v kostele, anebo chceme být východní konzervativní periférie ruského stylu,“ pronesl za stoupajícího hluku v sále, po kterém se proti němu ohradilo i množství koaličních poslanců. Ti mimo jiné připomněli, že včera Exnerův předseda Rakušan ve Sněmovně květnatě hovořil, abychom se navzájem respektovali.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab