„Propaganda, jak známo, se skládá z pomluv, lží, zamlčování důležitých skutečností. V dnešní době, v éře internetu, je nutné mít v propagandě určitý podíl nevylhaných skutečností, aby byla propaganda účinná a neodradila příjemce svou odtažitostí od reality,“ píše Tomáš Krystlík v komentáři, který zaslal ParlamentnímListům.cz.
V České republice podle něj slaví ruská propaganda žně. Zaprvé za to mohou česká média, kde jako typický příklad uvádí ČT, která prý nerozlišuje zpravodajství a komentáře. Zadruhé jsou ale na vině i sami příjemci, veřejnost.
„Nezanedbatelnou roli v šíření ruské propagandy hraje i český národní pud vypěstovaný v 19. století obrozenci, dnes přítomný v české populaci většinou podvědomě a spočívající v následujícím tvrzení: Na východě se nachází mohutné slovanské (ruské) dubisko, o které se Češi coby Slované v případě nebezpečí mohou opřít. Důsledek tohoto bludu se za protektorátu projevoval v rozšířeném přesvědčení českého obyvatelstva, že by bylo Čechům lépe pod sovětským komunismem než pod německým nacionálním socialismem, protože, byť v obou případech Češi sice ztratí své statky, tak v prvním by jim byl zachován alespoň jazyk jako nejvýznamnější atribut národa,“ píše historik.
„Ti, kteří pochybují o vlivu ruské propagandy na českou společnost, nechť posoudí odposlechnutý názor asi 35letého policisty Policie ČR v civilu v jedné hospodě tento týden. ‚Bylo by lepší než dnešní vykořisťování Evropskou unií být okupováni Putinovým Ruskem,‘“ uzavírá Krystlík.
- Kompletní text ČTĚTE ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pan