Ačkoli se asi nikdy nedozvíme naprosto všechno, co se týká kauzy Vrbětice z roku 2014, čeští vyšetřovatelé a tajné služby nepochybují, že za výbuchem muničního skladu a také za smrtí českého občana stáli ruští tajní agenti.
V kauze mohl sehrát jistou roli i Nikolaj Šapošnikov, někdejší voják sovětské armády. V době útoku Šapošnikov pracoval jako obchodník pro společnost Imex Group, firmy, která měla sklady pronajaté. Policisté se o jeho možnou roli v celé kauze zajímali, ale obchodník vehementně popíral, že by měl s kauzou Vrbětice cokoliv společného. A na jaře 2024 v Řecku náhle zemřel. Zastavilo se mu srdce. Podle informací veřejnoprávního Českého rozhlasu pitva podnikatele neprokázala cizí zavinění.
Server Seznam Zprávy získal policejní usnesení, v němž se píše, že ruským agentům mohl předávat informace právě Šapošnikov.
„Jak dokládá neveřejné usnesení o odložení kauzy, které Seznam Zprávy získaly, ruská rozvědka mohla při téhle akci spoléhat na manžele Nikolaje a Elenu Šapošnikovovi. Rusy s českým občanstvím, boháče bez oficiálních příjmů, kteří si běžně psali e-maily a setkávali se s významnými důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU,“ napsal server.
Státní zastupitelství se rozhodlo stíhat podnikatelovu manželku Elenu Šapošnikovovou. Té vyšetřovatelé věnovali pozornost až do teď. Státní zastupitelství momentálně její stíhání zastavilo. A Vrchní státní zastupitelství v Olomouci se rozhodlo celou kauzu prověřit.
„Mohu potvrdit, že Vrchní státní zastupitelství v Olomouci v trestní věci ‚vyzvědačství‘ v souvislosti s výbuchy muničních skladů ve Vrběticích, kde byla trestně stíhána jedna osoba a jejíž trestní stíhání bylo zrušeno a věc byla odložena státním zástupcem Krajského státního zastupitelství v Brně, vykoná dohled,“ uvedl pro iROZHLAS.cz olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun s tím, že státní zastupitelství ke kroku přikročilo z vlastního rozhodnutí.
Server Lidovky.cz a další česká média přišly se zprávou, že policie celou kauzu odložila. Ruská strana totiž odmítla spolupracovat.
„Orgány Ruské federace odmítly splnit požadavky vznesené Českou republikou cestou mezinárodní právní pomoci, s odůvodněním, že by vyřízení české žádosti mohlo poškodit svrchovanost, veřejný pořádek a důležité zájmy Ruské federace, není možné získat potřebné informace, kterými disponuje ruská armáda a ruské tajné služby. Byly vyčerpány možnosti získat další důkazy v České republice,“ uvedli detektivové v odůvodnění. Proto museli od postavení pachatelů před český soud upustit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.