Kyjev přitom již v uplynulých dnech uvedl, že ukrajinské jednotky zesílily tlak na ruské síly severně a jižně od Bachmutu. Ruské žoldnéřské síly však tvrdí, že postoupily uvnitř města, kde se Kyjevu zatím podařilo uspět jen nepatrně, napsala agentura Reuters.
„Navzdory skutečnosti, že naše jednotky nemají výhodu, pokud jde o vybavení... i o počet vojáků, pokračují v postupu a překonaly vzdálenost 150 až 1 700 metrů,“ uvedl v televizi mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj. Podrobnosti o územních ziscích nezveřejnil.
Zprávy o dílčích úspěších ukrajinských sil v oblasti Bachmutu přicházejí už řadu dní. Minulý týden náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová sdělila, že ukrajinské síly postoupily na bachmutském úseku fronty o dva kilometry.
Informace Bildu jsou však následující: Ukrajina má držet pouze jednu stranu nejzápadnější ulice ve městě. Ruští muži mají ovládat 99 procent Bachmutu.
U Bachmutu se řadu měsíců odehrávají prudké boje s velkými ztrátami na obou stranách. Agentura Reuters tuto bitvu označuje za nejdelší a nejkrvavější z celé války na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo svou invazí loni v únoru. Invazní vojska větší část města dobyla. Jak nedávno uvedl šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin, Rusové ovládají přes 80 procent Bachmutu. Zprávy z bojiště nebylo možné nezávisle ověřit.
Prigožin je znám svou dlouhodobou kritikou ruského ministerstva obrany zejména kvůli nedostatečným dodávkám munice. Dnes šéf wagnerovců obvinil jednotky ruské armády rovněž z toho, že se severně od Bachmutu stáhly o 570 metrů, a ponechaly tak odkrytá a bez ochrany křídla jeho žoldnéřských jednotek. Ruské ministerstvo obrany na tato tvrzení zatím nereagovalo.
Jak uvedl ve svém pravidelném ranním hlášení ukrajinský generální štáb, Rusko se nadále soustřeďuje na města Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka na východě Ukrajiny. Odehrálo se tam 36 bojových střetů. Epicentrem současných bojů zůstávají Bachmut a Marjinka.
Rusko pravděpodobně zakazuje vysoce postaveným úředníkům, aby odstoupili ze svých postů, když pokračuje „speciální vojenská operace“, což je oficiální ruský termín pro válku na Ukrajině. Opatření se nejspíš vztahují minimálně na regionální vůdce, bezpečnostní představitele a osoby z prezidentské administrativy. Ve své dnešní analýze to uvedlo britské ministerstvo obrany.
V soukromí je mnoho úředníků pravděpodobně k válce velmi skeptických, často rovněž zažívají stres v práci kvůli nefunkčnímu válečnému aparátu. Zákaz odstoupení je nejspíš vynucován náznaky, že ti, kdo rezignují, budou čelit vykonstruovaným obviněním, tvrdí britské ministerstvo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.