Ruské konvoje, Islámský stát, masakr ve Rwandě. Šéf Českého červeného kříže vystoupil před lidmi a takhle to dopadlo

27.02.2015 15:55 | Zprávy

REPORTÁŽ Humanita a válka. Jak jdou tyto zdánlivě neslučitelné pojmy dohromady, vysvětloval v rámci cyklu Science café v kavárně Káva v Liberci Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže (ČČK). Po hodinové přednášce odpovídal i na dotazy. Třeba na ten, jestli Červený kříž respektuje i takzvaný Islámský stát. Vyjádřil se i k ruským humanitárním konvojům na Ukrajinu a připomněl masakr před 20 lety ve Rwandě, kdy za 100 dní zemřelo 800 tisíc lidí.

Ruské konvoje, Islámský stát, masakr ve Rwandě. Šéf Českého červeného kříže vystoupil před lidmi a takhle to dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Český červený kříž

Války jsou staré jako lidstvo samo. Násilí z nich vzniklé zasahuje i ty, kteří s nimi neměli nic společného. Až do poloviny 19. století platila myšlenka, že v době války právo mlčí. Teprve potom vzniká mezinárodní humanitární právo. „Impulsem byla jedna z mnoha bitev lidské historie – u Solferina, v červnu 1859. Šlo o bitvu při sjednocení Itálie. Podstatné ale je, že tudy projížděl švýcarský obchodník Henry Dunant, kterému se naskytl pohled na výsledek bitvy,“ sdělil prezident ČČK. Obchodník spatřil 40 tisíc umírajících a raněných, kterým nikdo neposkytoval žádnou pomoc. „Což bylo i na tehdejší dobu dost. Dnes by to bylo číslo zcela závratné, lidstvo již odvyklo takovým ztrátám na životech, zvláště ve dvou dnech na jednom místě. Třeba ukrajinský konflikt si vyžádal doposud 5 tisíc mrtvých a jsou ho plná média všude na světě. Do poloviny 19. století to takovou pozornost nebudilo,“ upozornil Marek Jukl.

Dunantovu pozornost však tento nelichotivý stav probudil, a co je hlavní, jal se jednat. „Začal hned na místě se souhlasem vítězné strany raněné ošetřovat bez rozdílu ke komu patřili. Spolu s místními lidmi zorganizoval lazaret,“ vysvětlil. Tím to však neskončilo. Dunant začal usilovat o založení organizace, která by se raněnými zabývala. „Napsal brožurku Vzpomínka na Solferino. V závěru knihy předložil dva návrhy. Jednak aby se založily společnosti, které by už v době mírové připravovaly personál k poskytování péče raněným bez ohledu na příslušnost k té či oné straně konfliktu,“ řekl Jukl. Dalším nápadem švýcarského obchodníka bylo stanovení zásad, které vytvoří podklady pro tuto činnost. „Nebylo to tehdy tak, že by se nenašel nikdo, kdo by zraněné chtěl ošetřovat. Ale málokdo si přál, aby se přitom na něj střílelo,“ objasnil.

ČK založen v roce 1863

Proto Dunant předložil návrh na mezinárodní smlouvu, která by zaručila imunitu zdravotníků a raněných. Za pouhé čtyři roky se realizovala první část jeho návrhu, za pět let druhá. „V roce 1863 byl založen Červený kříž, o rok později byla přijatá první z řady úmluv, které dnes považujeme za zrod mezinárodního humanitárního práva,“ vysvětlil prezident ČČK.

Mezinárodní výbor Červeného kříže je nezávislou apolitickou organizací. Jejím cílem je působit humanitárně, hlavně pomoci obětem ozbrojených konfliktů a vnitřních nepokojů. „Forem pomoci je celá řada – distribuce potravin obyvatelstvu, revitalizace území, kde se bojovalo, snaha zajistit, aby i v době konfliktu byla lidem poskytována zdravotní péče,“ sdělil Jukl. Protože to je jedna z prvních věcí, která se stane nedostupná. „Dojde k výpadku dodávky vody, elektřiny – bez toho zdravotnické zařízení těžko funguje. Zároveň se lidé nemohou často v době válečné do zdravotnického zařízení dostat – nelze třeba převážet lidi sanitkou. Toto se Červený kříž snaží řešit. Tím, že má vlastní zdravotníky, vytváří svoje zdravotnická zařízení a podporuje činnost stávajících. Dodává jim věci, které chybí – léky, materiál, pitnou vodu či prostřednictvím generátorů a paliva do něj i elektřinu,“ doplnil.

Červený kříž i sleduje, jak se dodržuje humanitární právo. Jak se zachází se zajatci, s obyvatelstvem na okupovaných územích. „Má právo navštěvovat lidi zbavené svobody v rámci konfliktů. Toto právo nebývá systematicky zpochybňováno a je respektováno,“ tvrdil Jukl. Návštěvy jsou důležité pro zadržované i z psychologického hlediska, umožňují zjistit, v jakém jsou zdravotním stavu, ale mohou i získat zprávy od svých blízkých.

Znak Červeného kříže vznikl obrácením švýcarské vlajky s odkazem na neutralitu Švýcarska. „Později došlo k určitému neporozumění některých muslimských zemí. Vymohli si ekvivalent s Červeným půlměsícem. V Izraeli je do krystalu vložena Davidova hvězda,“ vysvětlil Jukl. Národní společnosti ČK působí v 189 organizacích světa. Červený kříž má v současné době 80 milionů členů, 17 milionů dobrovolníků a 440 tisíc zaměstnanců. Řídí se 7 principy. „Za ústřední pokládám princip humanity a nestrannosti. Principem humanity se myslí, že posláním Červeného kříže je snaha předcházet, nebo alespoň zmírňovat jakékoliv formy lidského utrpení. Nestrannost znamená, že pomoc se musí poskytovat bez ohledu na to, kdo je příjemcem pomoci,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…