Válka na Ukrajině trvá už 451 dní a Ukrajinci hlásí, že díky protiútokům u Bachmutu stále postupují. Podle Hanny Maljarové, náměstkyně ukrajinského ministra obrany, je teď postup Ukrajinců o něco pomalejší, protože Rusové ve směru k Bachmutu vrhli velkou část svých záloh.
Rusko pokračuje v letecké kampani proti Ukrajině. V Kyjevě i v dalších městech. Na domy civilistů dopadaly íránské drony i ruské rakety Kalibr. Washingtonský Institut pro studium války však upozorňuje, že ruská schopnost vyrobit nové rakety, které by se daly odpálit na Ukrajinu, je omezena.
„Rusko dokáže měsíčně vyrobit pouze 25 řízených střel Kalibr, 35 Kh-101, dva Kinžaly a 5 balistických raket 9M723 Iskander-M. Vzhledem k tomu, že ruské síly dosud v květnu téměř denně podnikaly raketové údery na týlové oblasti Ukrajiny, je pravděpodobné, že rychle spotřebovávají své zásoby přesné munice, a to potenciálně rychlostí, která převyšuje výrobní kapacity,“ napsal institut s odvoláním na slova zástupce ukrajinské Hlavní rozvědky (GUR) Vadyma Skibického.
Američané se podle všeho definitivně rozhodli, že předají Ukrajincům letouny F-16. Údajně je přesvědčilo i to, že se Ukrajinci ukázali jako velmi schopní piloti, jejichž výcvik rozhodně nezabere předpokládaných 18 měsíců.
„Prezident Joe Biden 19. května údajně informoval vedoucí představitele skupiny G7, že Washington podpoří společné úsilí o výcvik ukrajinských pilotů na letouny F-16 a další letouny čtvrté generace. Toto rozhodnutí znamená prudký obrat v politice USA vůči letounům čtvrté generace na Ukrajině a následuje po Bidenově jednání s různými vedoucími představiteli G7 v japonské Hirošimě 19. května. Server Yahoo News v souvislosti s tím 18. května informoval, že ukrajinští piloti překonali standardní očekávání Pentagonu ohledně doby výcviku na letovém simulátoru pro letouny F-16 a budou schopni provozovat letouny F-16 za pouhé čtyři měsíce oproti předpokládaným 18 měsícům, přičemž se odvolával na interní hodnocení amerického letectva,“ uvedl institut.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.