Naposledy britský The Telegraph, jehož článek převzaly české Novinky, předpovídá Rusku velké ekonomické problémy, nedostatek financí a chudobu v rámci návratu k sovětské autarkii. Západní ratingové agentury a někteří kritici politiky Kremlu věští zkrátka dnešnímu Rusku něco jako osud Sovětského svazu.
Ruská krize a její příčiny
Problémy ruské ekonomiky jsou realitou a v Rusku se o nich mluví poměrně obšírně a často. Pokud si shrneme její obecné základní problémy, patří k nim závislost na exportu surovin (hlavně ale ropa), technologická závislost (s čestnými výjimkami), slabý domácí segment spotřebního zboží a potravinové výroby (nesoběstačnost) a konečně v posledních letech i nedostatek kapitálu a samozřejmě specifika administrativního a podnikatelského prostředí.
Co je ale nutné si na prvním místě uvědomit, je to, že západní sankce ani ukrajinská krize a syrská kampaň nejsou příčinami hospodářské krize. Ta má delší vývoj. Tak například podle Centra pro makroekonomické analýzy a krátkodobé plánování v Moskvě je současná krize výsledkem politiky řešení krize z roku 2008 a 2009, kdy vláda urychlila růst mezd, a tím zvedla spotřebu. Tyto kroky v důsledku vedly k devalvačním tlakům na ekonomiku, nárůstu nákladů na práci a přesunu bankovních úvěrů z korporativní do spotřebitelské sféry. A nakonec také k propadu investic. To všechno je zhruba od května 2014 spojeno s prudkým pádem cen ropy, jejíž prodej plnil asi polovinu ruského rozpočtu.
Rozpočtová politika na rok 2016

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veronika Sušová-Salminen